Fritzl u soudu překvapil doznáním ve všech bodech obžaloby

Rakušan Josef Fritzl, který 24 let držel ve sklepě svou dceru, znásilňoval ji a zplodil s ní sedm dětí, dnes překvapil soud v Sankt Pöltenu svým plným doznáním. Přiznal vinu i u dvou ze šesti bodů obžaloby, které dosud popíral.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Fritzl | Zdroj: ČTK

"Přiznávám vinu, je mi to líto," reagoval Fritzl na otázku soudkyně, zda by chtěl něco dodat ke včerejšímu promítání jedenáctihodinového videozáznamu s výpovědí dcery Elisabeth.

Při další otázce, co ho k této změně dovedlo, poukázal právě na videozáznam. Znamená to, že přiznal i zabití jednoho z novorozených dvojčat a také zotročování dcery. Tím se proces urychlil, předsedkyně senátu před polednem uzavřela důkazní řízení a soudci se odebrali k poradě.

Z šesti hlavních bodů obžaloby Fitzl při zahájení procesu doznal k omezování osobní svobody, donucování a incestu. Pouze částečně přiznal vinu za znásilňování a zcela ji odmítal za zabití neposkytnutím pomoci a zotročování. Nyní tyto výjimky odvolal.

Části dnešního líčení mohli v soudní síni přihlížet i novináři. Na programu totiž nebyly žádné detaily týkající se intimní sféry obětí, ale pouze čtení technické expertízy. Obžalovaný Fritzl už si v přítomnost veřejnosti nedržel před obličejem modré desky a ani se nijak nezakrýval jako při začátku procesu.

Fritzlovi hrozí doživotí, rozsudek padne s největší pravděpodobností už ve čtvrtek. Tři soudci z povolání mají nyní stanovit okruh otázek, které by měli zodpovědět laičtí porotci. Otázky jim budou přečteny v soudní síni ve čtvrtek ráno, závěr o míře Fritzlovy viny by porota měla vyhlásit týž den odpoledne a poté bude stanovena výše a forma trestu. Žaloba v úvodním vystoupení v pondělí požadovala "uvěznění bez časového omezení ve specializovaném ústavu".

Na případ pojmenovaný po místu činu, tedy městečku Amstetten, se přišlo loni v dubnu, když jedno z vězněných dětí vážně onemocnělo a muselo do nemocnice. Ukázalo se, že dnes třiasedmdesátiletý Fritzl věznil svou dceru Elisabeth ve speciálně upraveném sklepě od srpna 1984. Na veřejnosti přitom celá léta tvrdil, že utekla k náboženské sektě. Ve sklepě podle obžaloby žily také tři ze sedmi dětí, které Fritzl s dcerou měl. Jedno novorozené dítě v roce 1996 Fritzl údajně zabil, protože zabránil tomu, aby dostalo lékařskou péči.

O případu Josefa Fritzla si přečtěte také:
Tyran Fritzl u soudu částečně přiznal vinu, odmítl ale obvinění ze zabití
Obyvatelé rakouského Amstettenu zrušili májové oslavy
Muž z Dolního Rakouska se doznal k trýznění a znásilňování dcery
Testy DNA potvrdily, že Fritzl je otcem dětí vězněné dcery
Rakousko je v šoku, muž čtvrt století věznil svou dceru ve sklepě

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme