Fronty před domem Mandely nekončí, policie zpřísnila opatření

Jihoafričané dále proudí k domům, ve kterých Nelson Mandela žil nebo pracoval. Před prezidentským úřadem v Pretorii musela policie zpřísnit bezpečnostní opatření. Úřady mezitím pracují na organizaci jednoho z největších pohřebních obřadů v historii JAR, na který přijedou státníci z celého světa. Bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a první černošský prezident zemřel v noci na pátek ve věku 95 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přinášejí květiny k sochám Nelsona Mandely, zapalují svíčky a zpívají písně, ve kterých se s otcem nové Jižní Afriky, jak mu říkají, loučí. | Zdroj: Reuters

Svíčky, fotografie, květiny. Fronty Jihoafričanů přicházejících se rozloučit s Madíbou, jak mu říkají, nekončí. V Sowetu, obci označované za symbol boje proti apartheidu, před domem Nelsona Mandely v Johannesburgu i v Pretorii, kde policie uzavřela i hlavní třídu vedoucí k sídlu prezidenta i vlády.

Lidé přinášejí transparenty s hesly Nelsona Mandely, jako je například „Nehleďte do minulosti, ale do budoucnosti“.

K nejčastějším vzkazům, které tu lidé nechávají, patří slova díků Mandelovi, že je naučil odpouštět a odnaučil nenávidět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Jihoafrická republika oslavuje osobu Nelsona Mandely a připravuje se na jeho pohřeb, ví zpravodaj v JAR Robert Mikoláš

Jihoafrický prezident Jacob Zuma vyhlásil na zítřek celostátní den smutku. V chrámech, kostelích či synagogách po celé zemi se budou věřící za Mandelu modlit.

Příští týden do Jihoafrické republiky přijedou prezidenti, premiéři či ministři z celého světa včetně amerického prezidenta Baracka Obamy i dvou bývalých šéfů Bílého domu, George Bushe a Billa Clintona.

Přijet by měla brazilská prezidentka, očekává se i princ Charles. Dorazit mají také různé celebrity, mezi nimi zpěvák U2 Bono Vox nebo Oprah Winfreyová.

I kvůli tomu byly v Pretorii a Johannesburgu zablokovány všechny hotely a také půjčovny aut.

Mandela bude pochován 15. prosince, podle jeho přání v rodné vesnici Qunu, na jihovýchodě Jihoafrické republiky.

Na místě jsou policisté a vojáci, kteří musí vše připravit a zabezpečit. Obřad bude sloužit arcibiskup a Mandelův přítel Desmond Tutu, který je stejně jako Mandela držitelem Nobelovy ceny.

Státní pohřeb má být kombinací západních tradic a zvyků kmene Thembu, ze kterého Mandela pocházel. Jihoafričané se s ním mohou rozloučit při hromadné bohoslužbě už v úterý na stadionu v Johannesburgu.

Ostatky Nelsona Mandely pak budou příští týden vystaveny v Pretorii. Jejich převoz bude veřejný, v hlavním městě se s ním bude kdokoli moci tímto způsobem rozloučit.

Nelson Mandela | Foto: Michal Jindra

Robert Mikoláš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme