Ruská tajná služba FSB tvrdí, že dopadla u Moskvy Ukrajince. Údajně chystal ‚diverzní akci‘

Zadržený Ukrajinec měl podle vyjádření FSB vézt dvě přenosné protiletecké řízené střely Igla. Ve spolupráci s ukrajinskými tajnými službami je zamýšlel použít u ruské metropole. FSB se zdržela dalších podrobností, ale v okolí Moskvy se nalézá několik velkých letišť a podle ruských médií také prezident Vladimir Putin občas používá vrtulník k přepravě ze své rezidence v okolí Moskvy do Kremlu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo ruské FSB v Moskvě

Sídlo ruské FSB v Moskvě | Foto: Alexander Savin | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

„FSB zmařila diverzní a teroristické akce chystané zvláštními službami Ukrajiny s využitím vysoce přesných zbraní v Moskevské oblasti,“ citovala agentura Interfax z vyjádření FSB.

„Byl zadržen občan Ukrajiny, který na příkaz (ukrajinské tajné služby SBU) převezl v tajném úkrytu v autě z Kyjeva přes Estonsko do Ruska přenosné raketové systémy Igla pro připravované teroristické činy a také vybral místo pro jejich tajné uložení,“ dodala.

Ruská tajná služba tvrdí, že zadržela osm podezřelých z útoku na Kerčský most, včetně Rusů

Číst článek

Během vyšetřování byly zatčenému zabaveny obě Igly a také spojovací prostředky jako důkazy „zločinné činnosti a styků s SBU“. Podezřelý, kterému hrozí až 12 let vězení, „projevil lítost a spolupracuje s vyšetřovateli“, tvrdí FSB.

Ta dříve oznámila, že zadržela osm podezřelých z víkendového útoku na Kerčský most, včetně pěti Rusů. Za strůjce útoku označila šéfa ukrajinské rozvědky.

Střely Igla, odpalované z ramene, byly podle dostupných údajů vyvezeny do tří desítek států světa. Podle médií si připsaly sestřely moderních bojových letounů během války v Zálivu, během bombardování Srbska i během nynější války Ruska proti Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme