Fujimoriová přiznala porážku. Novým prezidentem Peru bude ekonom Kuczynski

Pravicová politička a dcera vězněného exprezidenta Keiko Fujimoriová přiznala porážku v peruánských prezidentských volbách. Novou hlavou jihoamerické země bude bývalý investiční bankéř Pedro Pablo Kuczynski, který podle volební komise vyhrál druhé kolo voleb. Volební souboj byl nejvyrovnanější za poslední desítky let. Kuczynski získal 50,12 procenta hlasů, Fujimoriová 49,88 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všechno nasvědčuje tomu, že v Peru se po nedělních volbách stane prezidentem Pedro Pablo Kuczynski | Foto: Martin Mejia | Zdroj: ČTK

„Demokraticky přijímáme výsledky volební komise z respektu k peruánskému lidu,“ řekla v projevu 41letá Keiko Fujimoriová. Zároveň slíbila, že její strana bude "bdělou opozicí" během Kuczynského vlády.

77letý Pedro Pablo Kuczynski, který si říká PPK, je bývalý investiční bankéř a ekonom Světové banky. V politické orientaci se řadí do pravého středu. Ve volební kampani slíbil, že se půjde dopředu tak, aby zmizely rozpory ve společnosti.

V červenci odevzdá novému prezidentovi nejvyšší úřad v Peru dosavadní hlava státu Ollanta Humala. Zemi předává za velmi nízké popularity, kterou způsobily i skandály jeho manželky. A předává ji také v mírně se zhoršující ekonomické situaci, které předcházela poměrně dobrá poslední léta.

Ta byla podobně jako v ostatních zemích Jižní Ameriky způsobena z velké části vysokými cenami surovin. Tato doba je ale pryč, takže i Peru jako dodavatel mědi, zinku a zlata tím trpí.

Kuczynski konkrétně navrhuje rozšířit deficit, konkrétně například snížit daňové zatížení obchodu a investovat do infrastruktury.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme