Fukušima dělá starosti Američanům

Američané budou moci Japonsko opustit na palubách charterových letů. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí. Odletět budou moci dobrovolně rodinní příslušníci amerických diplomatů v Tokiu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geigerův detektor pro měření radiace v Japonsku

Geigerův detektor pro měření radiace v Japonsku | Zdroj: ČTK

Spojené státy už varovaly své občany: nezdržujte se blíž než osmdesát kilometrů od poškozené jaderné elektrárny Fukušimna.

Doma za oceánem pak Ameriku zachvátila panika. Američané se zásobují jodovými tabletami a dozimetry.

Úřady sice uklidňují, že radioaktivita z Japonska Američany neohrozí. Mnohým z nich ale dělají starosti i jejich vlastní jaderná zařízení.

Atomová elektrárna San Onofre je postavená na břehu moře nedaleko kaliofornského San Diega. Tedy v oblasti častých zemětřesení. Provozovatelé sice ujišťují, že je postavená tak aby vydržela nejhorší otřesy ale srovnání s japonskou elektrárnou Fukušima se přímo nabízí.

Ve světle událostí v Japonsku teď volají místní obyvatelé a zákonodárci po nových posudcích nebo přímo po zavření jedné ze dvou kalifornských elektráren. Poukazují, že japonskou Fukušimu také nepoškodily otřesy půdy, ale následná vlna tsunami.

Vít Pohanka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme