Postoj expertů k vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy není jednotný. ‚Je to bezpečné,‘ tvrdí Tokio

Postoj odborníků z týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který posuzoval plán Japonska vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima, podle všeho nebyl jednotný. Vyplývá to z prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho v rozhovoru s agenturou Reuters. Čína kvůli japonskému záměru zakáže dovoz potravin z deseti japonských prefektur.

Soul/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf MAAE Rafel Grossi navštívil poškozenou elektrárnu ve Fukušimě

Japonská vláda opakovaně uvedla, že půjde o bezpečný proces, protože vodu před vypuštěním do oceánu dále naředí, aby radioaktivita dosáhla bezpečných hodnot | Zdroj: Reuters

Grossi na otázku, jestli mezi experty byly nějaké neshody, odpověděl: „Slyšel jsem, že se o tom mluví. Ale znovu opakuji, že to, co jsme publikovali, je vědecky bezchybné.“ Reuters v této souvislosti poznamenal, že podle Grossiho jeden nebo dva odborníci mohli vyslovit obavy.

Potřebujeme ověřit fakta na místě, říká šéf jaderné agentury a žádá o vstup expertů do Záporoží

Číst článek

Celkem v komisi, která s plánem vyjádřila souhlas, bylo jedenáct expertů z různých zemí včetně Číny, která je nejtvrdším kritikem japonského plánu. Peking v pátek uvedl, že zakáže dovoz potravin ze zhruba pětiny japonských prefektur.

Potraviny dovezené z dalších částí ostrovní země chce Čína, která je největším dovozcem japonských ryb, přísně kontrolovat. Chce také posílit monitoring radioaktivních látek.

Naopak Korea v pátek uvedla, že japonský záměr respektuje. Podle Soulu odpovídá mezinárodním standardům a nebude mít žádný významný dopad na mořské oblasti Koreje.

Japonská vláda opakovaně uvedla, že půjde o bezpečný proces, protože vodu před vypuštěním do oceánu dále naředí, aby radioaktivita dosáhla bezpečných hodnot a aby se snížil možný dopad na životní prostředí. Vypouštění vody z elektrárny má trvat třicet až čtyřicet let.

Jadernou elektrárnu Fukušima v roce 2011 poničilo zemětřesení a tsunami. Šlo o jednu z nejhorších jaderných havárií v dějinách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme