Osm let od Fukušimy zůstává v elektrárně radioaktivní palivo, odklizení potrvá desítky let

Japonsko si připomíná oběti zemětřesení a tsunami. Přesně před osmi lety živly zasáhly východní pobřeží ostrova Honšú a v oblasti fukušimské elektrárny způsobily nejhorší jadernou havárii od dob Černobylu. S následky tragédie se někteří Japonci vyrovnávají dodnes.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejnery s radioaktivní vodou z jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku

Kontejnery s radioaktivní vodou z jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Všechno začalo 11. března 2011 v 14.46 japonského času. Tehdy otřáslo největším ostrovem Honšú zemětřesení o síle devíti stupňů. Obyvatele pobřežních oblastí vzápětí sirény varovaly před blížící se přívalovou vlnou.

Většina vody uložené ve fukušimské elektrárně je stále radioaktivní, TEPCO plánuje další čištění

Číst článek

Došlo také k zaplavení fukušimské elektrárny a bylo jasné, že katastrofa po sobě zanechá nedozírné následky. Pokud jde o bilanci tragédie, tak neštěstí tehdy nepřežilo 16 tisíc lidí, na 470 tisíc dalších muselo tehdy opustit domovy.

Situace se ani po osmi letech nevrátila do normálu. Server Japan Times píše, že z původních statisíců přesídlených lidí se domů stále nevrátilo na 52 tisíc obyvatel. Vyhráno ale nemají ani ti, kteří se domů vrátili. Někteří z nich totiž stále žijí v provizorních ubytovacích zařízeních.

A některé rodiny stále pohřešují svoje blízké. Například muž z městečka v prefektuře Mijagi pro televizi ANN News uvedl, že dostal informace o manželce teprve nedávno. „Skoro osm let jsem o ní neměl žádné zprávy. Teprve loni se podařilo manželku vypátrat a mohl jsem uspořádat pohřeb, což vzhledem k situaci považuji za štěstí. Jen tady v Kesennumě je totiž stále nezvěstných 17 lidí,“ citoval muže Radiožurnál.

Rakovina z ozáření

Dohromady ale úřady pohřešují na 2500 lidí. Tragédie si navíc podle stanice NHK vybírá oběti dál. Na zdravotní obtíže související s katastrofou už zemřely další téměř čtyři tisíce lidí. A lékaři varují, že kvůli radiaci z fukušimské elektrárny může v následujících letech onemocnět rakovinou dalších deset tisíc lidí.

Japonsko po Fukušimě přiznalo první úmrtí v důsledku ozáření v jaderné elektrárně

Číst článek

O celém fukušimském regionu navíc od neštěstí panují předsudky. Tamní farmáři a rybáři tak mají velmi těžké živobytí, pro obavy z možné radiace přišli o zákazníky.

Fukušimská elektrárna je ale problém sám o sobě. Ještě se totiž nepodařilo odklidit všechny zbytky radioaktivního paliva z poškozených reaktorů. Japonská média odhadují, že bude odklízení trvat ještě desítky let.

Společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje, má před sebou opravdu velkou výzvu. Reaktory se přehřály, palivo v nich se roztavilo a stále ho nebylo možné odstranit. S péčí o trosky navíc vzniká další a další radioaktivní odpad.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme