Füle při ,grilování' v Evropském parlamentu obstál

Nečekaně klidný průběh mělo slyšení kandidáta na eurokomisaře Štefana Füleho v Evropském parlamentu. Füle tři hodiny odpovídal na otázky členů zahraničního výboru a dalších podvýborů parlamentu. Stejné výslechy před europoslanci absolvují tento a příští týden všichni designovaní komisaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štefan Füle při slyšení v Evropském parlamentu | Zdroj: ČTK

Füle má být komisařem pro rozšíření a evropskou sousedskou politiku, hodně otázek se proto při takzvaném grilování týkalo jednání s kandidátskými zeměmi, tedy s Tureckem a Chorvatskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krátce po slyšení mluvil se Štefanem Fülem zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Füle prohlásil, že pro všechny příští členy Unie budou platit stejné podmínky. Neměly by být žádné kratší cesty ke členství. Mluvil také o perspektivě zemí západního Balkánu. Řekl, že je pro, aby Bosna a Hercegovina a také Albánie měly od poloviny tohoto roku bezvízový styk se státy unie.

Oproti očekávání nepadaly otázky na politickou minulost Füleho. Až po více než dvou hodinách se zeptal krajně pravicový nizozemský poslanec Berry Madlener, jestli se Füle nechce omluvit za své někdejší členství v komunistické straně.

Füle se neomluvil. Řekl, že Česká republika byla spokojena s jeho službami a nabízí své schopnosti i Evropské unii a je na poslancích, jestli tuto nabídku přijmou. Položení otázky ho nijak nevykolejilo. Svoji lítost nad svou politickou minulostí prý už dříve před částí europoslanců ukázal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Štefana Füleho v Evropském parlamentu hodnotil europoslanec za ČSSD Libor Rouček

"Já jsem při jednání ve skupině reformistů a konzervativců řekl, že mé členství v komunistické straně je něco, na co nejsem hrdý a musím říct, že se k tomu stavím stejným způsobem," prohlásil Füle.

Místopředsedu Evropského parlamentu, europoslance za ČSSD Libora Roučka nepřekvapilo, že na bývalé Füleho členství v komunistické straně padl pouze jediný dotaz.

"Pokud by byl někdo aktivním komunistou a přímo se podílel na potlačování lidských práv a svobod, tak by problém v Bruselu měl. Tohle ale není případ pana Füleho," řekl Rouček.

Lepší než Ashtonová

Slyšení skončilo potleskem části europoslanců. Fülemu se dostalo uznání jak od politiků evropské levice, tak od pravicových lidovců.

"Jsem velmi spokojený. Myslím, že to bylo jedno z dosud nejlepších slyšení. Vím, že on toho o svém portfoliu ví ještě víc, než kolik řekl. To byla jen otázka nedostatku času. Má ale jasnou, silnou vizi a myslím, že bude jedním z pilířů Komise," řekl například rakouský socialistický poslanec Hannes Swoboda.

Ani podle lidovecké poslankyně Zuzany Roithové se Češi nemusí za svého eurokomisaře stydět. "Byl to profesionální výkon a je jasné, že problematice rozšiřování EU skutečně do hloubky rozumí, " řekla Roithová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výkon Štefana Füleho zhodnotil slovenský europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan

S prezentací budoucího komisaře pro rozšiřování byl spokojen i slovenský europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan. Füle si podle něj vytvořil dobrou výchozí pozici pro působení ve funkci.

Poslanci se většinou shodli na tom, že byl Füle připravenější, než den předtím místopředsedkyně Evropské komise Katrin Ashtonová, která se má starat o zahraniční politiku. Český kandidát byl konkrétnější a nemluvil pouze diplomatickým jazykem.

Zatímco budoucí šéfku evropské diplomacie Kukan oznámkoval 3 mínus, Füle si podle něj zaslouží minimálně 2 plus. "Nemluvil ve frázích, dokázal vytvořit příjemnou atmosféru. Potlesk po skončení slyšení byl nejméně dva a půl krát delší a srdečnější, než u baronky Ashtonové," řekl Kukan.

Sám navržený eurokomisař nebyl se svým vystoupením úplně spokojen. Myslí si, že toho mohl říct víc, tři hodiny podle něj nebyly dostatečné aby vysvětlil, jak chce jako eurokomisař pro rozšíření pracovat.

Pavel Novák, Igor Maňour, Veronika Sedláčková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme