Fullbrightovo výročí přineslo cenu Josefu Jařabovi

Zítra uplyne 100 let od narození významného amerického senátora Williama Fulbrighta - právě jeho jméno nese organizace pro vzdělávací výměny se Spojenými státy. Americké velvyslanectví v Praze spojilo letošní kulaté výročí s předáním zvláštní ceny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Jařab

Josef Jařab

Americký velvyslanec v Praze William Cabaniss včera předal Cenu Woodrowa Wilsona amerikanistovi a senátorovi Josefu Jařabovi. Bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci a Středoevropské Univerzity v Budapešti ji sice dostal za dlouhodobý přínos americko-českým vztahům, ale impulsem bylo právě sté výročí narození amerického senátora Williama Fulbrighta. Autora zákona, na jehož základě vznikl mezinárodní vzdělávací program, ze kterého těžilo v posledních šedesáti letech asi čtvrt milionu lidí z více než 140-ti zemí.

V roce 1991 se profesor Jařab stal prvním předsedou správní rady Fulbrightovy komise v Česku. Od té doby na Fulbrightovo stipendium vycestovaly za Atlantik asi tři stovky českých vědců, akademiků, studentů a odborníků. Když vezmeme v úvahu, že Fulbrightův program se u nás mohl rozvinout až v 90. letech, tak to že jsou ty tři stovky adekvátním číslem a co pozoruji například ve svém oboru, tak to přispělo k profesionální, expertní úrovni kateder amerikanistiky anglistiky u nás, dodal oceněný profesor Jařab.

Myšlenka na založení mezinárodního výměnného programu se zrodila v hlavě tehdy relativně mladého senátora Fulbrighta z Arkansasu po 2. světové válce. Zákon, který umožnil jeho financování z válečných reparací byl schválen prakticky bez povšimnutí.

Své myšlenky o mírovém soužití ve světě prosazoval William Fulbright v době studené války 15 let jako nejdéle sloužící předseda vlivného senátního výboru pro zahraniční vztahy. Jak poznamenává profesor Jařab - svými názory, že s komunistickým světem je třeba vycházet po dobrém - si často vysloužil kritiku kritiku nejenom pravicých kolegů v americkém kongresu.

Spíš než pro svůj postoj vůči komunismu je nyní senátor Fulbright znám právě kvůli vzdělávacímu výměnnému programu. Jenže - pokrok jde nezadržitelně dál, podobných výměnných programů existují stovky, ne-li tisíce. Navíc se přinejmenším v západních demokraciích - v posledních desetiletích mílovými kroky usnadnila a stále usnadňuje možnost komunikace mezi akademiky a odborníky nejrůznějších odborů.

Vít Pohanka, Markéta Hýlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme