Bývalý gubernátor Chabarovského kraje dostal v Rusku 22 let vězení. Měl si objednat vraždy

Ruský soud poslal na 22 let do vězení bývalého gubernátora Chabarovského kraje Sergeje Furgala, kterého úřady obžalovaly z objednání vražd podnikatelů a z pokusu o vraždu v letech 2004 až 2005. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury. Furgal už dříve vinu odmítl. Jeho obhájci uvedli, že se proti rozsudku odvolají a budou usilovat o zproštění viny. Jeho zatčení před dvěma lety vyvolalo v Chabarovsku protesty.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský soud poslal na 22 let do vězení bývalého gubernátora Chabarovského kraje Sergeje Furgala

Ruský soud poslal na 22 let do vězení bývalého gubernátora Chabarovského kraje Sergeje Furgala | Foto: Yulia Morozova | Zdroj: Reuters

Prokurátor navrhl soudu, aby dvaapadesátiletého Furgala potrestal 23 lety odnětí svobody ve vězeňském táboře s přísným režimem. Porota tento měsíc shledala Furgala vinným a v pátek soud vynesl výši trestu, přičemž někdejšího gubernátora poslal na 22 let do trestanecké kolonie s přísným režimem.

Kvůli zatčení bývalého gubernátora protestují na Východní Sibiři tisíce lidí. Požadují Putinovu rezignaci

Číst článek

Policie zatkla Furgala kvůli podezření z organizace vražd podnikatelů v roce 2020, tedy v době, kdy byl gubernátorem.

V Chabarovsku, jenž leží více než 6100 kilometrů východně od Moskvy a má přibližně 600 000 obyvatel, jeho zadržení vyvolalo několikatýdenní demonstrace. Podle jeho stoupenců bylo obvinění politicky motivované s cílem ho potrestat za příliš nezávislý postoj k Moskvě, píše agentura Reuters.

Někdejší podnikatel Furgal stál v čele Chabarovského kraje od září 2018. Kandidoval za nacionalistickou Liberálně-demokratickou stranu Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského a po volbách v úřadu nahradil prokremelského gubernátora, což byl podle Reuters v přísně kontrolovaném ruském volebním systému šokující výsledek.

Prezident Vladimir Putin několik dní po Furgalově zatčení na jeho místo dosadil promoskevsky orientovanou osobnost, podotkl Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme