G. Bush a T. Blair hájili válku v Iráku

Americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair na společné tiskové konferenci hájili své rozhodnutí odstranit režim někdejšího iráckého vůdce Saddáma Husajna. Podle jejich názoru Saddám vlastnil zbraně hromadného ničení, ačkoli důkazy o tom se zatím nepodařilo nalézt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. W. Bush | Foto: GeorgeWBush.com

Bush je přesvědčen, že Saddám vlastnil chemické a biologické zbraně, a že se snažil obnovit i svůj jaderný program. "Dokud budu v úřadě, nehodlám riskovat životy amerických občanů tím, že bych spoléhal na dobrou vůli nebezpečných nepřátel," podotkl dále Bush a otevřeně na sebe vzal zodpovědnost za zahájení akce v Iráku.

Saddám byl podle amerického prezidenta hrozbou. Bush přijímá zodpovědnost za vypořádání se s touto hrozbou. "Ukáže se, že jsme se nemýlili...Předložíme informace o zbraních, až je najdeme," dodal prezident.

Bush zároveň kritizoval skeptiky, kteří si vzali na mušku část jeho lednové zprávy týkající se údajné irácké snahy získat africký uran. Bílý dům nedávno připustil, že toto tvrzení bylo založeno na zfalšované informaci.

Britský premiér v této souvislosti prohlásil, že za obviněním Iráku z nákupu afrického uranu, se kterým přišla britská tajná služba, stojí. "Domníváme se, že britské tajné informace jsou autentické," řekl.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme