G. Bush: Amerika je jednotná v potřebě odzbrojit Irák

Jednotu Spojených států v potřebě v potřebě odzbrojit Irák zdůraznil v pravidelném sobotním rozhlasovém vystoupení americký prezident George Bush. Ten nedávno získal od Kongresu plnou moc k případnému použití síly proti Bagdádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Jak informuje náš washingtonský zpravodaj Miroslav Konvalina, Bush v rozhlase uvedl: "V nutnosti odzbrojit Irák jsou Spojené Státy zajedno a Kongres je v této otázce zajedno. Amerika mluví jedním hlasem. Irák musí odzbrojit a podřídit se všem rezolucím OSN, nebo k tomu bude donucen".

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Rozhlasový projev G. Bushe

I přesto, že prezident Bush považuje Irák za naprostou prioritu, řada politických vůdců ve Spojených Státech opakovaně upozorňuje, že na domácím poli by měl Bush svést důležitější bitvy, zejména se stagnující ekonomikou.

Demokraté chtějí v následujících dnech před listopadovými kongresovými volbami ostře vystoupit proti republikánskému řízení hospodářství. Demokraté také chtějí svolat ekonomické fórum a vyzvali Bushovi poradce, aby odstoupili.

Prezident Bush dává v ekonomice přednost smířlivějšímu tónu a vyzval demokratickou opozici v Kongresu, aby se republikány sjednotila kolem hospodářství tak, jak se to podařilo v případě Irácké rezoluce.

Bush požádal zákonodárce o rychlé odhlasování několika ekonomických zákonů, například krytí teroristických hrozeb pojišťovnami. Neexistence této legislativy podle něho zbrzdila nebo znemožnila přes 15 miliard transakcí s nemovitostmi a ve druhém plánu to vedlo ke ztrátě více než 300.000 pracovních příležitostí.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Američané se zajímají více o ekonomiku než o případnou intervenci jejich armády proti Iráku.

O Iráku začne otevřeně diskutovat ve středu Rada bezpečnosti OSN. V tomto typu debaty tak budou moci sdělit své stanovisko zástupci všech členských zemí Světové organizace.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme