G. Bush: Bagdád kalkuluje se živými štíty

Podle amerického prezidenta George Bushe chce Irák použít lidské štíty. Sadám Husajn rozmísťuje vojáky v obydlených oblastech a plánuje použít své vlastní obyvatele, jako lidské štíty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Jak informuje severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, podle prezidenta George Bushe by v případě napadení Spojenými Státy a jejich spojenci Saddám Husajn použil civilisty k ochraně iráckých jednotek.

Američané na rozptylování vojsk nepřítele mezi obyvatelstvo usuzují ze zpravodajských informací. Prohlášení Bílého domu uvádí, že Saddám Husajn je brutální diktátor pověstný využíváním civilistů pro vlastní účely.

Podle George Bushe jsou Saddámovy akce v přímém rozporu s vídeňskou konvencí. Irácký vůdce chce podle Washingtonu ochránit svá vojska a obvinit Američany ze škod na zdraví, které lidem přivodí koaliční síly.

Prezident Bush zdůraznil, že Iráčané nejsou americkými nepřáteli a že se Spojené Státy postarají o osud iráckého lidu po odchodu Saddáma Husajna. Prezident supervelmoci zopakoval, že pokud Sadám neodzbrojí, povedou Američané koalici, která ho k tomu přinutí.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme