G. Bush kritizoval dodržování lidských práv v Rusku

S nečekaně ostrou kritikou na kvalitu demokracie a dodržování lidských práv v Rusku vystoupil americký prezident George Bush. Ten ve Stralsundu na schůzce s německou kancléřkou Merkelovou zapochyboval, že v Rusku existuje třeba skutečná svoboda tisku. Bush přitom z Německa míří právě do Ruska na summit G8.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Merkelová a G. Bush | Zdroj: ČTK

Bush řekl, že má o osud některých svobod v Rusku obavy a že tento postoj bude tlumočit Vladimiru Putinovi.

"Našim úkolem je Rusku neustále připomínat, že jestli chce mít s námi dobré vztahy, musí sdílet stejné hodnoty, jako je třeba svoboda tisku. Mám taky obavy, zda lidé v Rusku mohou jít třeba svobodně na náměstí vyjádřit svůj názor," řekl šéf Bílého domu, který taky zapochyboval, že v Rusku existuje fungující politická opozice.

Kancléřka Merkelová na stejné téma uvedla, že demokratická společnost vyžaduje v první řadě stabilní stát. Šéfka německé vlády i její americký host se taky shodli na tom, že je stále ještě možné řešit diplomatickou cestou íránskou krizi. Tamní vedení se podle Merkelové plete, když se spoléhá na názorové rozštěpení světových mocností.

"Jednoznačnou podmínkou pro jednání je pro nás ukončení obohacování uranu ze strany Teheránu. Írán od nás dostal, podle mého názoru velmi výhodnou nabídku, ale zatím na ni nedal jasnou odpověď," prohlásila kancléřka.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme