G. Bush: Slovensko je věrný spojenec

Stěžejním bodem programu návštěvy amerického prezidenta George Bushe na Slovensku byl jeho projev k občanům na Hviezdoslavově náměstí. Na Bratislavském hradě právě probíhá v pořadí už dvanáctá schůzka George Bushe s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush

G. Bush | Foto: Samuel Kubáni

George Bush si tisíce Bratislavanů získal už pozdravem, kdy se pokusil o slovenštinu. Vyzdvihl Slovensko jako příklad přechodu od totalitní společnosti k demokracii. Ocenil také slovenské spojenectví.

"Slovensko podstoupilo velké riziko kvůli nastolení svobody v Afghánistánu a Iráku. Prokázali jste, že jste důvěryhodným přítelem a zodpovědným spojencem," za to slíbil Bush Slovensku pomoc při modernizaci armády

Bush ocenil Slováky za přechod k demokracii a ekonomické reformy a vyjádřil úctu rodinám tří slovenských ženistů, kteří loni tragicky zahynuli v Iráku. "Pracujeme spolu s vaší vládou na tom, aby se zjednodušilo cestování Slováků do Spojených států," oznámil na náměstí.

Bush dopoledne na toto téma hovořil s prezidentem Ivanem Gašparovičem a premiérem Mikulášem Dzurindou. Ti otevřeli otázku zmírnění vízového režimu pro občany nových členských zemí Evropské unie. Na krátkém brífingu po jednání se slovenským premiérem Bush řekl, že proces oslabování vízového režimu lze jen těžko urychlit, protože zdlouhavé jsou byrokratické procedury, a to i v Americe. Zdůraznil ale, že on i ministryně zahraničí Condoleezza Riceová udělají maximum, aby se věci pohnuly správným směrem.

Ve slovenském Národním divadle se pak George Bush setkal s aktivisty prodemokratických hnutí, bývalými i současnými disidenty z několika evropských zemí.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme