G. Bush: Soud s Husajnem bude veřejný

Americký prezident George Bush se na dnešní tiskové konferenci vyslovil pro veřejný proces s bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. Poznamenal, že o osudu tyrana by měli rozhodnout Iráčané ve spravedlivém řízení, a to pod mezinárodním dohledem. "Koalice bude mít ještě hodně práce, která si vyžádá další oběti. Všem by mělo být ale jasné, že Iráčané jsou na cestě svobody," zdůraznil Bush.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush

G. Bush | Zdroj: ČTK

"Budeme spolupracovat s Iráčany, abychom našli způsob, jak Saddáma soudit, aby proces obstál podle mezinárodních měřítek," oznámil na své tiskové konferenci George Bush. Jednoznačně však neřekl, zda je v tyranově případu pro absolutní trest.

Bush několikrát zdůraznil, že Saddámovi příznivci ztratili naději a ostatní Iráčané se už nemusí bát jeho návratu. Američané v zemi zůstanou, dokud nedodělají svou práci. Přes dřívější informace o Saddámově vstřícnosti k vyšetřovatelům poznamenal americký prezident, že Saddám nespolupracuje a jeho výpovědím nevěří. Američané u Husajna nenalezli spojovací techniku, a proto se domnívají, že nemohl řídit záškodnické akce. Přesto věří, že by je mohl dovést ke zbraním hromadného ničení, jejichž existenci stále popírá.

Svět diskutuje o procesu i trestu

Saddám Husajn bude muset předstoupit před soud. Zatím ale není jasné, kde a kým bude souzen. Bývalý irácký prezident by mohl stanout před zvláštním trestním tribunálem pro Irák a nebo přímo v Iráku. To preferují přední členové irácké vládní rady. Považují zároveň za nutné zapojit do procesu mezinárodní přítomnost. Podle předsedy Rady al-Hakima by slyšení před soudem měla být veřejná a měla by Husajnovi a spoluobviněným představitelům bývalého režimu zajistit všechna práva obhajoby.

Také v Británii se nejčastěji objevuje názor, že by Husajn měl být souzen řádným tribunálem ve své zemi. Britský ministr zahraničí poukázal na příklady souzených válečných zločinů ve Rwandě a Sierra Leoně. Podle názoru lorda Owena by bylo nejlepší, aby se do příprav řádného soudu zapojila i OSN. Velká Británie také dala najevo, že není pro trest smrti.

Saddámova poslední skrýš | Foto: ČTK/EPA

Pro Husajnovu smrt by naopak hlasovala Austrálie, ačkoli je tam tento verdikt zakázán. Mezi stoupence nejvyššího trestu patří i australský premiér John Howard. Dodal, že dává přednost tomu, aby byl Husajn souzen spíše v Iráku než před mezinárodním tribunálem.

Tyranovo zatčení zatím nepřineslo klid

Jen několik hodin poté, co byla zveřejněno Saddámovo dopadení, otřásla Bagdádem a jeho okolím série několika výbuchům. Nastražené bomby explodovaly u policejních stanic a zabily nejméně devět lidí, odpoledne se výbuchy rozlehly přímo centrem Bagdádu.

Z městských částí na východním břehu řeky Tigris se po poledni ozvaly tři výbuchy a nad oblastí stoupá hustý dým. Jedná se o takzvanou zelenou zónu, oblast přísně střeženou americkými a spojeneckými jednotkami. Příčina detonací nebyla zatím sdělena.

Jak přímo z Bagdádu informuje zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, místní televize vysílaly záběry z centra hlavního města od hotelu Palestine, kde měl údajně explodovat automobil naložený výbušninami.

Ráno postihly město dva sebevražedné pumové útoky. První nálož vybuchla u policejní stanice ve městě Husajníja asi 30 kilometrů severně od metropole Bagdádu. Kromě devíti mrtvých si vyžádala také nejméně 20 raněných. Druhá nálož explodovala na bagdádském předměstí Amiríja. Policie našla ještě třetí bombu, která byla zneškodněna.

Informace o způsobu provedení útoků se různí. Sebevražední atentátníci pravděpodobně použili terénních automobilů. Podle některých zdrojů šlo ve všech případech o útoky iráckých ozbrojenců, stoupenců včera dopadeného Saddáma Husajna. Naposledy byl spáchán podobný krvavý útok proti policejní stanici včera. Při atentátu v Chaldíji asi 60 kilometrů západně od Bagdádu zahynulo 17 lidí a 32 dalších utrpělo zranění.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme