G. Bush: USA budou bránit svobodu před fanatiky

Spojené státy budou hájit své ideály svobody, rovnosti a důstojnosti před fanatiky a nedovolí teroristům ani tyranům, aby ohrožovali svět zbraněmi hromadného ničení. Zdůraznil to americký prezident George Bush ve svém projevu k národu k výročí 11. září z Ellis Islandu v New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/EPA

Bush připomněl, že lidé si po loňských teroristických útocích uvědomili zranitelnost Spojených států. Ty však v koalici s ostatními zeměmi budou dál bojovat za své ideály až k vítězství spravedlnosti.

"Nedovolíme žádnému teroristovi ani tyranovi, aby ohrožoval civilizaci zbraněmi hromadného ničení," řekl Bush, aniž zmínil Irák, který obvykle Spojené státy s hrozbou vývoje a použití těchto zbraní spojují.

Americký viceprezident Dick Cheney, který strávil výročí útoků z 11. září na utajovaném místě, tam zůstane přinejmenším i dnes. Cheney by se stal prezidentem v případě, že by nynější prezident Goerge Bush byl zabit.

Letecký provoz byl včera v USA asi o 30 procent slabší než předešlou středu a počet cestujících byl mnohem nižší než obvykle. Bezpečnostní agenti byli na palubách více letounů a nad Washingtonem a New Yorkem, kde se konaly vzpomínkové akce, byla vyhlášena přísnější omezení.

Letadlo společnosti American Airlines se včera krátce po startu vrátilo na letiště v texaském Houstonu. Členové posádky byli znepokojeni dvěma cestujícími, u jednoho z nich mylně považovali hřeben za zbraň. Letadlo zpět doprovodily dvě stíhačky F-16.

Další letadlo, patřící společnosti Northwest, neplánovaně přistálo v Arkansasu poté, co se čtyři pasažéři zavřeli na toaletě.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme