G.Bush: USA hrozí další teroristické útoky

Americký prezident George Bush varoval veřejnost před nebezpečím dalších teroristických útoků na Spojené státy. Zároveň povzbudil Američany k trpělivosti a vytrvalosti ve válce s teroristy. Varování před hrozbou nových teroristických úderů ve Spojených státech, které vydala FBI, podle něj občané musejí vnímat jako neustálou bdělost vlády nad bezpečností země. Spojené státy dále rozšířily boj proti financování teroristů. Ministerstvo financí dnes oznámilo, že zmrazilo účty dalších téměř 40 jednotlivců a organizací, podezřelých z financování teroristů a jejich aktivit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle prezidenta Bushe Spojené státy a další země zmrazily účty v objemu 24 milionů dolarů. Všechny peníze jsou spojovány s hledaným teroristou Usámou bin Ládinem, organizací Al-Káida a hnutím Taliban.

Na páteční tiskové konferenci prezident Bush řekl, že neví, zda je islámský radikál Usáma bin Ládin naživu nebo ne. Zdůraznil ale, že v nynějším tažení nejde jen o něho, ale o vykořenění terorismu a teroristů. Válka proti terorismu potrvá podle amerického prezidenta tak dlouho, jak bude nutné. Bush dal afghánskému vládnímu hnutí Taliban ještě jednu příležitost vydat Spojeným státům bin Ládina. Washington by za to znovu promyslel svou politiku vůči Talibanu.

Nejvyšší představitel Spojených států také prohlásil, že po zářijových teroristický útocích v New Yorku a Washingtonu je stále více jasné, že Smlouva o nerozmisťování systémů protiraketové obrany z roku 1972 už není aktuální. Příští týden na své schůzce s ruským prezidentem Vladimirem proto Putinem Bush zopakuje přání, aby byla zrušena.

Vystoupení George Bushe sledovala ve Washingtonu severoamerická zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová.

Senát amerického Kongresu dnes schválil návrh zákona, který dává policii větší možnosti při odposlouchávání telefonický hovorů a svěřuje jí ještě další nástroje potřebné pro pronásledování osob podezřelých z terorismu. Kromě toho přijal také předlohu, jež posiluje ochranu před terorismem v letectví.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Stanislav Vintr, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme