G. Bush: USA nebudou tolerovat hrozby diktátorů

Americký prezident George Bush dal najevo, že svržení Saddáma Husajna dá na srozuměnou, že Spojené Státy nebudou tolerovat ohrožení ze strany jakéhokoliv diktátora anebo teroristy. Obavy z toho, že by Američané mohli i jinde vzít osvobození totalitních zemí do svých rukou jednoznačně odmítl ministr zahraničí Colin Powel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush při projevu | Foto: Česká televize

Šéf americké diplomacie doufá, že příklad Iráku přiměje Sýrii, Irán a další země k tomu, aby přestali vyvíjet zbraně hromadného ničení a podporovat terorismus. Administrativa George Bushe zároveň věří, že pád Husajnova režimu zlepší atmosféru jednání mezi Izraelem a Palestinci.

Podle náměstka ministra obrany Paula Wolfovitze by případný pokrok v jednání pomohl zlepšit obraz Spojených Států v Arabském světě. Vojenská operace v Iráku ale vyvolala v médiích spekulace o tom, že tento krok americké vlády je předzvěstí útoku na Irán nebo Sýrii.

Washington obě tyto země dlouhodobě obviňuje z podpory mezinárodního terorismu. Colin Powel uvedl, že Spojené Státy nemají žádný seznam zemí, které by chtěli postupně napadnout.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme