G. Ford pohřben v parku prezidentského muzea

Američané se rozloučili se svým 38. prezidentem Geraldem Fordem. Pohřební ceremonie v Kalifornii, Washingtonu a Michiganu trvaly celkem šest dní. Rakev zahalenou do americké vlajky přivezl z Washingtonu do Michiganu prezidentský Boeing 747 známý jako Air Force One.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerald Ford | Foto: AFP

Ulice k parku prezidentského muzea v Grand Rapids lemovaly desetitisíce občanů, kteří vítali poslední Fordův návrat do města, kde vyrůstal a zahájil svoji politickou dráhu.

Při bohoslužbě připomněli Fordovy zásluhy o uklidnění situace v USA v polovině 70. let po skandálu Watergate a neúspěšné válce ve Vietnamu jeho tehdejší blízcí spolupracovníci. Například viceprezident Richard Cheney a bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld. Promluvil také Fordův nástupce v Bílém domě James Carter, který ho porazil v prezidentských volbách v roce 1976.

Ze svého 30 let starého inauguračního projevu zopakoval, že děkuje svému předchůdci za vše, co vykonal pro usmíření Ameriky. Prezidentovy ostatky byly za vojenských poct uloženy do hrobu v parku muzea s výhledem na řeku Grand River.

Milan Kopp, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme