G. Robertson: NATO musí rozhodně bojovat proti rizikovým státům

Svět bude podle šéfa NATO v následujících deseti letech čelit rostoucí nestabilitě, terorismu a rizikovým státům. Generální tajemník aliance George Robertson to zdůraznil v projevu ke konferenci NATO před listopadovým summitem v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Robertson

Jak z Bruselu informuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Robertson tvrdí, že ve světě existuje několik států se sklonem k násilí. Tyto země mají, anebo se snaží získat zbraně hromadného ničení, což může ohrozit bezpečnost Západu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: G. Robertson k summitu NATO

Ačkoliv šéf NATO přímo nejmenoval Irák, popis tomu odpovídá. Robertson zároveň dodal, že aliance musí bojovat proti rizikovým státům zcela rozhodně. NATO musí vybudovat nový systém obrany, musí najít nové spojence a upevnit partnerství s Ruskem.

Rizikem se podle něho stávají pro euroatlantický svět stávají sever Afriky, střední Asie, Blízký východ a Kavkaz. Tyto regiony čelí velkým politickým, ekonomickým a společenským změnám a jen slepý si může myslet, že se to obejde bez otřesů, upozornil Robertson.

Generální tajemník aliance Robertson při nedávné návštěvě českého ministra zahraničí Svobody ocenil, že příprava listopadového summitu NATO v Praze běží hladce na české i alianční straně. "Jak my, tak centrála NATO jsme si jisti, že věci jsou v pořádku a že po bezpečnostní stránce se není čeho obávat," řekl Svoboda po setkání.

Robertson nyní také vyzval chorvatskou vládu, aby plně spolupracovala s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii a vydala mu generála Janka Bobetka, podezřelého ze spáchání válečných zločinů. Jak prohlásil, odmítnutí Záhřebu by bylo "nepřijatelné a nenapomohlo by úsilí o trvalý mír a stabilitu v regionu". Robertson zároveň poznamenal, že kdyby Záhřeb nespolupracoval, mělo by to vliv na jeho snahu o další integraci do euro-atlantického společenství.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme