G. Schröder: S nacistickou ideologií souhlasili lidé a lidé ji také vykonávali

Německo nese přetrvávající historickou odpovědnost, uvedl německý kancléř dnes na vzpomínkovém shromáždění v Berlíně k 60. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim Rudou armádou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Pořádal ho Mezinárodní osvětimský výbor, který pozval také Gerharda Schrödera.

"Nacisté chtěli, aby se zapomnělo, to nesmíme dopustit," vyzval veřejnost čestný předseda Mezinárodního osvětimského výboru Kurt-Julius Goldstein. "Nacistická ideologie se nezrodila sama o sobě: S nacistickou ideologií souhlasili lidé a lidé ji také vykonávali," připomněl kancléř Schröder.

Poděkoval pak Výboru za pozvání, považuje to jako další krok na cestě k tomu, aby Německo překročilo stín minulosti. Kancléř ocenil, že v Německu dnes žije třetí nejpočetnější židovská komunita v Evropě. Přislíbil také rázný postup proti pravicovému extremismu, heslům neonacistů a jejich propagandě.

Brány vyhlazovacího tábora před 60 lety prolomily příslušníci 1.ukrajinského frontu Rudé armády. Nalezli tam něco, co si lidská fantazie nedokáže představit a ještě dnes, po 60 letech, stěží dokáže pochopit. Nalezli tam kolem 8 000 na kost vyhublých vězňů, žen, mužů i dětí, haldy mrtvol lidí, kteří zemřely hlady, nebo byli zastřeleni SS. Ve skladu bylo 7 000 kilogramů ženských vlasů, ale také zlaté zuby, které obětem, vytrhali po smrti z úst, vystavuje účet nacistickým zvěrstvům čestný předseda Mezinárodního osvětimského výboru Kurt-Julius Goldstein.

Osvětim dal na ploše 40 km čtverečních zřídit šéf SS Himmler v roce 1940. V jeho blízkosti pak vyrostla továrna koncernu IG Farben, aby využila levnou pracovní sílu a později firma vyvinula i smrtíci plyn cyklon B, který v září 41 testovala na 9 stovkách sovětských zajatců. Denně bylo v Osvětimi vyvražděno až 8 000 lidí.

"Osvětim je největším hřbitovem na celém světě. Tam leží Židé, Sintiové i Rómové, Poláci, Rusové, ženy a muži z celého světa, kteří se postavili na odpor," vzpomíná s pohnutí Kurt-Julius Goldstein.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme