G. Verheugen: Benešovy dekrety nejsou překážkou vstupu

Evropský unie nehodlá podle komisaře Güntera Verheugena vytahovat během vstupních jednání s Českou republikou otázku tzv. Benešových dekretů. Verheugen řekl, že dekrety neodpovídají současným standardům lidských práv, ale je nutné je posuzovat v kontextu doby, ve které vznikly. Informuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Günter Verheugen | Zdroj: ČTK

Komisař Verheugen se k Benešovým dekretům vyjadřoval po setkání s ministrem zahraničí Janem Kavanem. "Benešovy dekrety spojené s poválečným odsunem sudetských Němců patří do minulosti a Evropská unie je nebude spojovat se vstupním jednáním s Českou republikou. Někteří lidé tvrdí, že dekrety nejsou v souladu s ochranou lidsykých práv. Tyto standardy vznikly až po Benešových dekretech, a proto je nelze podle nich posuzovat, " prohlásil Verheugen a dodal, že v samotné unii existovalo nebo existuje mnoho zákonů, které modernímu pojetí neodpovídají.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: Günter Verheugen o dekretech

Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu v Berlíně David Šťáhlavský, o Benešových dekretech bude jednat německý parlament. Podle mnoha německých politiků jde o reakci na skutečnost, že otázka poválečného vysídlení Němců z tehdejšího Československa už není jen dvoustrannou záležitostí mezi Prahou a Berlínem.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme