Skupina G7 chce zabránit Rusku, aby profitovalo z vysokých cen energií

Skupina velkých světových ekonomik G7 zkoumá všechny možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energií. Zvažovaná opatření zahrnují mimo jiné blokování dopravy ruské ropy, pokud bude nakoupena za vyšší než stanovenou cenu. Uvedli to dnes ministři zahraničí G7 v prohlášení, které zveřejnila Británie.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních firem v minimální výši 15 procent. Informovala o tom agentura Reuters

Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Německo, Francii, Itálii a Británii | Foto: David Milliken | Zdroj: agentura Reuters

„Při postupném vyřazování ruských energií z našich domácích trhů budeme usilovat o vytvoření mechanismů, které sníží příjmy Ruska z uhlovodíků, podpoří stabilitu na globálních energetických trzích a minimalizují negativní ekonomické dopady, zejména u zemí s nízkými a středně vysokými příjmy,“ píše se v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Německo, Francii, Itálii a Británii.

Lídři G7 jednají v Německu o dopadech války. Předmětem debat je i poválečná obnova Ukrajiny

Číst článek

Vysoký představitel G7, který si nepřál být jmenován, minulý týden agentuře Reuters řekl, že skupina chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu. Dodal, že G7 se tak chce časově sladit s kroky Evropské unie. Ta se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty.

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová minulý měsíc připomněla, že Rusko nebude dodávat ropu zemím, které se rozhodnou cenový strop zavést. Dodala, že zavedení takového cenového stropu by vedlo k růstu světových cen ropy.

V dnešním prohlášení G7 uvedla, že zvažuje zákaz všech služeb umožňujících transport ruské ropy s výjimkou případů, kdy bude ropa nakoupena za cenu „dohodnutou při konzultacích s mezinárodními partnery“, případně levněji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme