Vojáci v Gabonu se pokusili o puč. Vláda tvrdí, že rebely zadržela a situaci má pod kontrolou

Skupina vojáků v Gabonu na západě Afriky se v pondělí pokusila o státní převrat. Ve vysílání státní televize vojáci oznámili, že přebírají kontrolu nad tamní vládou. Časně ráno obsadili i státní rozhlas a vyjádřili nespokojenost s prezidentem Alim Bongem, který se po mozkové mrtvici zotavuje v Maroku. Podle mluvčího vlády je ale situace pod kontrolou a část povstalců byla zatčena, napsala agentura AFP.

Libreville (Aktualizováno: 11:54 7. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gabonský prezident Ali Bongo | Zdroj: Reuters

Devětapadesátiletý Bongo je v čele země od roku 2009. K moci se dostal po smrti svého otce Omara Bonga, který státu vládl téměř 50 let.

Vojáci v prohlášení vyjádřili nespokojenost s novoročním projevem prezidenta. Podle nich v něm Bongo jen posílil pochybnosti o tom, zda je schopný plnit své povinnosti jako hlava státu.

Prezident v projevu přiznal, že má zdravotní potíže, uvedl však, že se cítí dobře. Podle agentury Reuters v televizním záznamu vyslovoval nezřetelně některá slova a nepohnul pravou rukou, působil nicméně, že je v dobrém stavu.

Mluvčí vlády Guy-Bertrand Mapangou oznámil, že situace je pod kontrolou a že zadrženi byli čtyři pučisté, kteří v noci na pondělí obsadili budovu rozhlasu a televize. Pátý je na útěku. Bezpečnostní složky budou nyní několik dní sledovat situaci v ulicích metropole Libreville, dodal. Městem projížděla ozbrojená vozidla i tanky.

Vojenské zdroje agentury Reuters však pod podmínkou anonymity uvedly, že organizátoři převratu zadrženi nebyli.

Podle zpravodajského serveru BBC je pokus o převrat překvapující především proto, že armáda byla vždy věrná Bongově rodině. Většinu z ní tvoří prezidentská garda, jejíž členové pochází z rodného kraje prezidenta.

Před budovou rozhlasu vojáci věrní režimu v pondělí slzným plynem rozehnali zhruba 300 lidí, kteří přišli podpořit pokus o puč, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. V ulicích je údajně nicméně klid.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme