Galileo se z Bruselu do Prahy přestěhuje už příští léto

Ze sídla agentury GSA pro dohled nad evropským navigačním systémem Galileo by měly profitovat i české firmy. Evropská komise rozhodla, že úřad se nastěhuje do Holešovic do dřívějšího sídla České konsolidační agentury. Z Bruselu, kde nyní působí, by se agenda mohla stěhovat už v létě příštího roku. Jak ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl vládní zmocněnec pro Galileo Karel Dobeš, jde nejen o rychlý přístup k informacím, ale také o pracovní příležitosti a možnosti rozvoje pro široké spektrum oborů i firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní zmocněnec za ČR pro zřízení Kontrolního úřadu Galileo v Praze Karel Dobeš | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Na tento úřad budou do Česka jezdit všechny firmy se zájmem spolupracovat se systémem Galileo. Pro Česko to podle Karla Dobeše znamená také výhodu rychlého přístupu k informacím v oboru. ČVUT například už nyní pracuje na přípravě laboratoře pro certifikaci přístrojů spolupracujících s evropským navigačním systémem.

První pracovní příležitosti podle Karla Dobeše vzniknou ve chvíli, kdy agentura začne nabírat české pracovníky.

„Všechno poběží podle pravidel Evropské unie – výběr lidí, odměna lidí. Počítáme, že tam bude víc pracovníků z České republiky. Už dnes máme vedoucího IT oddělení, který je Čech,“ řekl.

Karel Dobeš zdůraznil také nutnost posílení vyjednávací pozice a urychlení a zlepšení informací pro firmy, aby se mohly ucházet v tendrech o zakázky.

„Chceme, aby český kosmický průmysl skutečně pracoval a to, co naši šikovní lidé vymyslí a zlatými ručičkami udělají, můžeme velmi draze prodávat,“ doplnil.

Štěpánka Čechová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme