Gambie zavádí třídenní víkend. Zbylé čtyři dny budou lidé pracovat déle

Gambie od 1. února zavádí třídenní víkend. Tamní prezident Yahya Jammeh rozhodl, že lidé už nebudou muset v pátek do práce. Volný den si ale budou muset během zbylých čtyř napracovat, a tak místo osmi budou trávit v práci 10 hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gambijci budou mít třídenní víkend, v týdnu ale budou muset pracovat déle. Ilustrační foto

Gambijci budou mít třídenní víkend, v týdnu ale budou muset pracovat déle. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Gambijský prezident je poněkud neobvyklými nápady pověstný. V roce 2007 začal tvrdit, že umí vyléčit AIDS zvláštním bylinným koktejlem. Pravda to samozřejmě nebyla.

Loni si pak usmyslel, že během týdne popraví všechny vězně, kteří čekají na výkon trestu smrti, aby ulevil vězením. Musel toho nechat po kritice od ochránců lidských práv, protože ne všechny soudní procesy už byly ukončené.

Jammeh však není první, kdo s kratším pracovním týdnem přišel. Už v roce 1974 Británie zavedla dokonce třídenní pracovní týden.

Gambie - území

Tehdy ji však k tomu donutila stávka horníků a nedostatek uhlí. Elektřina byla na příděl, a proto vláda na půl roku omezila nejen průmysl, ale i třeba televize, které směly vysílat jen do půl jedenácté.

V roce 2008 americký stát Utah vyzkoušel úplně stejný model, jako dnes zavádí Gambie. Sliboval si od toho úspory třeba za energii nebo dojíždění do práce. V roce 2011 se ale vrátili ke standardu, protože úspory byly téměř zanedbatelné.

Model rozložení pracovních dnů a víkendu má svůj vývoj. Třeba v 19. století řada továrních dělníků neměla ani jeden den volna. Historicky byl asi nejběžnější model 6 dní práce a 1 den odpočinku. U křesťanů to byla neděle, u židů sobota a u muslimů pátek.

15hodinový týden je zatím utopie

Když se kultury mísily, vznikal dvoudenní víkend, aby v Evropě nebo Americe vyhověli židům a křesťanům, na Blízkém východě pak muslimům a židům. Tento proces vykrystalizoval mezi světovými válkami, v roce 1926 s ním přišel Henry Ford a v roce 1938 ve Spojených státech uzákonili 40hodinový pracovní týden.

Už tehdy se ale předpokládalo, že vývoj bude pokračovat. A známý ekonom John Maynard Keynes v roce 1930 tvrdil, že na začátku 21. století bude díky technologickému pokroku stačit 15hodinový pracovní týden na uspokojení lidských potřeb.

Ukazuje se však, že lidské potřeby stále rostou, a technologie tak spíš slouží k tomu, aby lidé naopak pracovali i doma ve svém volnu.

Ondřej Bouda, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme