Rýsuje se dohoda? Ganc byl překvapivě zvolen předsedou izraelského parlamentu

Lídr izraelské opozice a hlavní rival premiéra Benjamina Netanjahua Benny Ganc byl ve čtvrtek zvolen předsedou parlamentu. Výsledek hlasování je velkým překvapením a podle agentury Reuters může představovat pro Netanjahua šanci, že zůstane ve funkci.

Jeruzalém (Aktualizováno: 19:15 26. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší soupeři? Benjamin Netanjahu z Likudu a Benny Ganc z koalice Modrá a bílá (koláž) | Foto: Abir Sultan/Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Ganc byl zvolen předsedou Knesetu s částečnou podporu jeho centristické strany Modrá a bílá a Netanjahuova Likudu, ze 120 členného parlamentu pro něj hlasovalo 74 poslanců.

Netanjahu na základě předběžných výsledků oslavuje vítězství ve volbách. Většinu ale mít nebude

Číst článek

Podle Reuters může Gancovo zvolení být cestou k dohodě Netanjahua a Gance, že se budou v premiérském křesle střídat. Po nejednoznačném výsledku dalších předčasných voleb, které se uskutečnily 2. března, a v důsledku koronavirové pandemie začala jednání mezi Modrou a bílou a Likudem o možné vládě národní jednoty.

Oba po třech bezvýsledných volbách za méně než rok trvali na tom, že do premiérského křesla usednou jako první.

Netanjahu následně navrhl, aby byla kvůli koronavirové krizi vytvořena krizová koaliční vláda s Gancem. Izraelský prezident Reuven Rivlin, který se v zemi těší velkému respektu, vyzval Gance a Netanjahu aby kvůli krizi spojili síly.

Jednotná vláda kvůli koronaviru?

„Izrael čelí rostoucímu počtu případů nákazy a počet obětí každý den stoupá,“ uvedl Ganc v parlamentu,když přebíral kladívko předsedy. Doplnil, že chce podniknout kroky k vytvoření jednotné vlády a proto navrhl, že bude předsedou parlamentu.

Ganc opakovaně vyloučil, že by byl ve vládě s Netanjahuem, kterého čeká soud kvůli obviněním ve třech korupčních kauzách. Sám Netanjahu obvinění odmítá.

Likud nicméně pohrozil, že nehodlá jednat o jednotné vládě, pokud by se předsedou parlamentu stal původní kandidát Modré a bílé, který byl proti spolupráci s Netanjahuem.

Podle Reuters se Ganc ocitl v patové situaci, jelikož měl jen malou šanci na vytvoření koalice bez Likudu.

Nejméně jeden člen Netanjahuova pravicového bloku, ministr obrany Naftali Bennett, veřejně Netanjahuovi a Gancovi pogratuloval k uzavření dohody, ale žádné oficiální oznámení o formální dohodě vydáno nebylo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme