Britský soud uznal skupinu novodobých slovenských otrokářů vinnou, mezi oběťmi gangu byli i Češi

Skupinu sedmi osob, z nichž větší část pochází z jedné slovenské rodiny, uznal britský soud vinnou z obchodování s lidmi a ze zotročování. Oběti gangu pocházely z Česka i Slovenska. Podle listu The Northern Echo jde o jeden z nejhorších případů moderního otroctví zaznamenaných na severu Anglie. Výši trestu by měl soud stanovit na konci dubna.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní otroky najdeme i v České republice. Mnoho nelegálních dělníků je vykořisťováno (ilustrační foto)

Moderní otroky najdeme i v České republice. Mnoho nelegálních dělníků je vykořisťováno (ilustrační foto) | Foto: CC0 License

Mezi sedmi členy gangu obchodníků s lidmi bylo pět členů jedné rodiny, která pochází ze Slovenska, žije ale delší dobu v okolí severoanglického Newcastlu.

Zločinecká skupina v Česku a na Slovensku slibovala svým obětem práci v Británii. Když lidé do Spojeného království dorazili, členové gangu je ale podle soudu zotročili. Přes den museli pracovat, ale dostávali jen zlomek vydělaných peněz. Odsouzení rovněž jménem svých obětí žádali v Británii o sociální přídavky, peníze si však opět nechávali pro sebe.

Počet obětí moderního otroctví celosvětově roste, problém se týká i Česka

Číst článek

U soudu zaznělo, že pokud zrovna oběti nebyly připoutány řetězem či přivázány, drželi je členové gangu v podstatě v zajetí a spát museli ve sklepeních. Vzhledem k tomu, že neovládaly angličtinu, nebyly oběti gangu schopny se samy ze své situace dostat. Navíc byly zastrašovány.

„Rodina se systematicky zaměřovala na zoufalé lidi bez prostředků,“ uvedla prokurátorka Diane Spenceová. Gang své oběti podle ní „zotročil a choval se k nim jako ke svému majetku“.

Obžalovaní ve věku 17, 30, 33, 37, 38, 39 a 58 let byli shledáni vinnými ze zločinného spolčení za účelem spáchání trestných činů otrokářství, obchodování s lidmi a praní špinavých peněz. Jednoho člena rodiny – muže ve věku 62 let – soud všech obvinění zprostil. Očistil i pracovní agentury a firmy, ve kterých zotročení lidé pracovali, neboť podle něj neměly o situaci těchto lidí ani tušení a platily jim za odvedenou práci řádnou odměnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme