Garance pro Iry kvůli Lisabonské smlouvě - jedno z témat jednání ministrů EU
Co slíbit Irům, aby schválili Lisabonskou smlouvu? To jedno z témat dnešního jednání šéfů diplomacie sedmadvacítky v Bruselu. K těm dalším patří například sankce vůči Barmě či příprava strategie na páteční summit s Ruskem.
O podobě garancí pro Iry před jejich druhým referendem o Lisabonské smlouvě budou dnes jednat pod vedením českého předsednictví ministři zahraničí Evropské unie. Podle ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho mají být záruky hotovy ještě před červnovou schůzkou evropských lídrů.
Irové se báli toho, že jim Lisabonská smlouva vezme pravomoci v oblasti daní nebo potratového zákonodárství. Smlouvu i z těchto důvodů loni odmítli. Teď proto ke smlouvě dostanou vysvětlující protokoly v tom smyslu, že Lisabon se irské suverenity v citlivých otázkách nedotkne.
Velká Británie se bojí, aby Dublin nedostal příliš velké ústupky v otázce sociálních práv zaměstnanců. Londýn nechce, aby vznikla jakákoliv pochybnost třeba ohledně tradiční britské možnosti delší pracovní doby.
Text záruk má být podle Füleho hotov v červnu. Na jeho podobě se musejí shodnout všechny členské státy.
Nové referendum se v Irsku zřejmě uskuteční na podzim. Podle Füleho je pravděpodobné, že přesné datum Irové oznámí právě na červnové schůzce evropských lídrů.
Ministři zahraničí EU o sankcích vůči Barmě
Nejznámější barmské disidentce Su Ťij hrozí ze strany vojenské diktatury další represe. Nedávno ji v domácím vězení navštívil americký občan. Barmská vláda za to Su Ťij postavila před soud, který ji může poslat až na 5 let do vězení. Unie proti tomu protestuje.
Podle šéfa české diplomacie Jana Kohouta jsou ministři připraveni diskutovat o zavedení dalších sankcí vůči Barmě. Ty stávající například Evropě zakazují nákup barmského dřeva. Vůdci barmského vojenského režimu zároveň nemůžou cestovat do zemí Unie.
EU o strategii na páteční summit s Ruskem
Jak mluvit s Ruskem na summitu na konci týdne v dálněvýchodním Chabarovsku? O tom se budou radit unijní ministři zahraničí na schůzce v Bruselu. Měli by si ujasnit, jakou pozici má české předsednictví na summitu zastávat.
Šéfové diplomacií unijních států dohodnou, jaká stanoviska bude muset prezident Václav Klaus ve čtvrtek a pátek na jednání v Chabarovsku zastávat. Sedmadvacítka si chce pojistit, že bude mluvit jedním a to unijním hlasem.
S prezidentem Dmitrijem Medvěděvem budou reprezentace českého předsednictví, Evropské komise a vysoký představitel Unie pro zahraniční politiku Javier Solana mluvit o budoucnosti Ruska jako dodavatele energetických surovin. Také o možnosti zjednodušení vízového režimu pro Rusy a o stavu dodržování lidských práv v Ruské federaci.
Přečtěte si také:
EU vyjde vstříc Irsku, aby uspořádalo nové referendum o Lisabonské smlouvě
Klaus: Podpis Lisabonské smlouvy má smysl až po přijetí dokumentu Irskem
Irský ministr zahraničí kritizuje českého prezidenta
Práce v Irsku se už Čechům nevyplácí tolik jako dřív
Podle Sarkozyho musí Irsko referendum o smlouvě EU zopakovat