Gašparovič přijíždí do Prahy. S Klausem promluví o společné historii i rozpadu Československa

Do Prahy dnes zavítá slovenský prezident Ivan Gašparovič. Přijíždí v době, kdy se připomíná 20 let od rozpadu Československé federace. Jedná se tak trochu o rozlučkovou cestu. Mandát českého prezidenta Václava Klause se pomalu chýlí k závěru a Gašparovičovo funkční období končí asi za rok a půl. Spekuluje se i o tom, že by se Klaus před svým odchodem z Pražského hradu mohl ještě vypravit na poslední oficiální návštěvu Slovenska. Jeho kancelář to ale zatím nepotvrdila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič

Slovenský prezident Ivan Gašparovič | Zdroj: ČTK

Dvoudenní návštěvu zahájí slovenský prezident s manželkou setkáním s českým prezidentským párem. Gašparovič bude také jednat s předsedou Senátu Milanem Štěchem, předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou, na Staroměstské radnici ho přivítá primátor Prahy Bohuslav Svoboda a podívá se také do Kutné Hory.

„Mezi oběma státy je stále snaha o nějakou o užší spolupráci, máme řadu společných zájmů a po rozdělení se zdá, že i vzájemné vztahy jsou mnohem čistší a jednodušší,“ poznamenal na Rádiu Česko politolog Miroslav Kusý, bývalý rektor Univerzity Komenského v Bratislavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O česko-slovenských vztazích po dvaceti letech od rozdělení federace jsme mluvili na Rádiu Česko s politologem Miroslavem Kusým.

Podle něj je dokonce česko-slovenská spolupráce intenzivnější a pro Bratislavu důležitější než například Visegrádská čtyřka. „Nedokážu posoudit intenzitu ekonomických zájmů, ale ve všech ostatních oblastech to platí,“ dodal.

Připomněl, že zásadní bod, ve kterém se obě země vzájemně odlišují, je vztah k eurozóně. Slovensko je na rozdíl od Česka členem eurozóny.

„Tohle je právě bod, ve kterém se odlišujeme od České republiky. Slovenská politická reprezentace je téměř jednoznačně proevropská, pokud jde o EU a eurozónu. Ale jsou to rozdíly ideologické, které vyplývají z postojů k Unii a k euru,“ uvedl politolog Miroslav Kusý.

Ondřej Černý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme