Gašparovič rozdrtil Mečiara, hlásají slovenské deníky

Slovenské volby byly nevyzpytatelné a demagogické, Japonsko přivítalo propuštěná rukojmí, Damašek může být centrem radikálů z Hamasu , Španělsko hodlá stáhnout své jednotky z Iráku - takové jsou hlavní titulky pondělního výběru zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Gašparovič srazil Mečiara!, Gašparovič Mečiara převálcoval!, Gašparovič ho rozdrtil! To je pouze zlomek titulků dnešních slovenských deníků. Všechny se shodují, že voliči opět dali najevo obavy z návratu kontroverzního předsedy Hnutí za demokratické Slovensko. Jsou za jedno také v tom, že Gašparovičovo tvrzení, že mu občané důvěřují, je velkým omylem. Ze slovenského tisku vybírala bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Politická doba ledová nebo intelektuální nadsázka? Tak komentuje slovenské prezidentské volby rakouský deník Die Presse. Když se člověk podívá na výsledky voleb, vidí jednoho vítěze a tři poražené. Vítěz je jasný. Je jím Ivan Gašparovič, který se stane novou hlavou státu. Prvním poraženým je samozřejmě Vladimír Mečiar, jehož politický comeback odmítla zřetelná většina voličů. Poraženým číslo dvě jsou slovenští sociologové. V prvním kole prezidentských voleb se vůbec netrefili, proto ve druhém pro jistotu mlčeli, všímá si Die Presse.

Podobně jako v České republice plní přední stránky japonských novin návrat tří propuštěných rukojmí z Iráku. Jejich osudy sleduje také deník The Japan Times. Tři japonští civilisté strávili v iráckém zajetí osm dnů. Fotograf, humanitární pracovník a osmnáctiletý student byli drženi ozbrojenými muži, kteří se hlásili k hnutí Brigády mudžahedínů. Hluboce se omlouvám za problémy, které jsem způsobil japonským lidem i celému světu, vzkázal jeden z osvobozených mužů.

O svých zážitcích ale po příletu do Tokia nechtěli hovořit. Jsou ještě příliš citově rozrušení, omlouvali je podle japonského listu jejich příbuzní a právníci. Krátce po propuštění se chtěli tito Japonci vrátit ke své práci v Bagdádu, úředníci z ambasády je ale přesvědčili k odletu do Japonska, píše se v japonském listu The Japan Times.

Dalším cílem může být syrské křídlo Hamasu, tvrdí na svých stránkách izraelský list Haaretz. Neexistuje žádný důkaz, že nařízení teroristických útoků přicházejí od předáků hnutí Hamas sídlících v Damašku. Přesto se u izraelských tajných služeb objevily informace, že právě Damašek je centrem palestinských radikálů, kteří příkazy k teroristickým útokům předávají dál do pásma Gazy a na Západní břeh Jordánu. Izrael proto zvažuje útok také na odnož Hamasu v Sýrii, vysvětluje Haaretz.

Následovat má podle izraelských úřadů libanonské hnutí Hizballáh, a to díky rostoucí podpoře palestinských teroristů. Likvidace Rantísího, posledního šéfa Hamasu, našla své důvody právě ve spolupráci s ostatními militantními organizacemi. Rantísí se totiž odchýlil od dosavadní politiky Hamasu a vyzýval Hizballáh a iránské radikály k okamžitým teroristickým akcím. Kdo je novým vůdcem palestinského hnutí, není dosud známo, dodává izraelský list Haaretz.

Nový španělský premiér plní své sliby, všímá si deník International Herald Tribune. Socialista Zapatero prohlásil, že nařídí stáhnout španělské jednotky z Iráku tak nejdříve, jak jen to bude možné. Premiér tak začal plnit, co slíbil ještě před volbami, přesně 24 hodin po svém jmenování do funkce. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že je nepravděpodobné, aby OSN převzalo moc v Iráku co nejdříve. A to byla jeho podmínka pro setrvání španělských vojáků na Blízkém východě, připomíná International Herald Tribune.

Zapaterovo rozhodnutí nebylo protiamerické, zdůvodňovaly premiérův krok španělské úřady. Nový šéf vlády pouze splnil slib, který učinil už minulý rok. Španělsko ale chce i nadále podporovat snahu OSN a Evropské unie o obnovu suverenity, nechal se slyšet Zapatero. Především Spojené státy ale považují španělský krok za špatnou zprávu: Zbývá jen doufat, že to nevyvolá další vlnu stahování vojáků, cituje jednoho z amerických diplomatů International Herald Tribune.

Martin Hromádka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme