Gašparovič si telefonuje s ukrajinským prezidentem. Na rozdíl od zbytku Evropy

Jedním z mála evropských politiků, kteří ještě otevřeně mluví s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem, je jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič. Prezidentská kancelář v Bratislavě potvrdila, že oba prezidenti jsou v telefonickém kontaktu. Janukovyč přitom čelí kritice skoro z celé Evropy kvůli věznění ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou | Foto: TASR/ Martin Baumann

Slovenský prezident byl jedním z mála, kteří nezrušili pozvání na summit na Jaltě. Ukrajina musela nakonec schůzku prezidentů odložit, protože účast hrozila blamáží. Spolu s polským prezidentem Bronislavem Komorowským Gašparovič tvrdí, že s Ukrajinou jako sousedem se musí udržovat dialog i za současných okolností.

Polský prezident o víkendu na schůzce prezidentů Visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách požádal Ukrajinu, aby změnila zákony, které umožňují věznit politiky za jejich rozhodnutí přijatá ve veřejných funkcích. Podle prezidentské kanceláře v Bratislavě už ukrajinský prezident začal na změnách pracovat.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme