Gates v Pekingu dosáhl obnovy vojenských vztahů USA a Číny

Americký ministr obrany Robert Gates končí návštěvu Číny. Šéf Pentagonu na závěr čtyřdenní cesty výjimečně zamířil do velení čínských jaderných sil. Gatesova cesta do Pekingu je vnímána jako formální obnovení vojenských vztahů mezi Čínou a Spojenými státy přerušených kvůli prodeji amerických zbraní Tchajwanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Robert Gates s čínským protějškem Liang Kuang-liem | Zdroj: ČTK

Čínská strana umožnila Gatesovi návštěvu velení raketových jednotek na předměstí Pekingu, vzhledem k tomu, že v něm ale už byl i jeho předchůdce Donald Rumsfeld, nezískali Američané žádné nové informace.

Čína má ve výzbroji na 200 jaderných hlavic, a také mezikontinentální střely, stále ale trvá na tom, že je nikdy nepoužije jako první. Gates v této souvislosti nicméně upozornil na hrozbu, kterou pro Spojené státy představuje raketový program režimu Kim Čong-ila.

Jak uvedl, severokorejské mezikontinentální střely se stanou přímou hrozbou už do pěti let, proto i situace na Korejském poloostrově bude jedním z hlavních témat rozhovorů prezidentů obou zemí, Baracka Obamy a Chu Ťin-taa příští týden ve Washihgtonu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme