Gauck: Německo si je vědomo historické odpovědnosti za Lidice a Ležáky

Současné Německo si uvědomuje historickou odpovědnost za nacistický teror v Lidicích a Ležákách, ke kterému došlo před sedmdesáti lety. V dopise českému prezidentovi Václavu Klausovi to napsal jeho německý protějšek Joachim Gauck, podle kterého musí veškeré politické jednání současnosti dělat maximum pro to, aby zabránilo opakování brutální války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První projev nově zvoleného německého prezidenta Joachima Gaucka | Zdroj: Reuters

„Brutální masakry Lidic a Ležáků se navždy vtiskly do kolektivní paměti lidstva,“ píše mimo jiné Joachim Gauck v dopise, ve kterém se vyznává z hluboké lítosti nad masakrem civilistů ve dvou českých obcích, zvolených nacisty za cíle pomsty po atentátu na říšského protektora Heydricha.

Někdejší pastor a východoněmecký bojovník proti komunistické diktatuře v textu také oceňuje akci českých odbojářů, která vyústila v likvidaci jednoho ze strůjců holocaustu, po níž následoval zmíněný teror.

Jako příslušník německého národa prý prezident Gauck osobně pociťuje při myšlence na zločiny během heydrichiády zármutek a stud.

Prezident Klaus odpověděl, že si dopisu velmi váží a považuje ho za silný výrok o tragické době okupace a zločinech nacismu. Dopis je podle Klause pozitivním gestem vůči České republice.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme