Střelbu u gay baru v Bratislavě bude policie vyšetřovat jako čin z nenávisti, nevylučuje ani terorismus

Středeční vražda dvou lidí u gay baru v Bratislavě bude vyšetřována jako čin z nenávisti pro domnělou nebo skutečnou sexuální orientaci obětí, nelze ovšem vyloučit ani změnu kvalifikace skutku na teroristický trestný čin. Novinářům to v pátek řekl šéf elitní policejní složky Ľubomír Daňko. Potvrdil, že 19letý střelec byl nalezen mrtev, pravděpodobně spáchal sebevraždu.

Bratislava (Aktualizováno: 15:20 14. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před klubem v centru Bratislavy vzniklo pietní místo

Před klubem v centru Bratislavy vzniklo pietní místo | Foto: Ladislav Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Tento čin byl ‚hate crime‘, to bez jakýchkoliv pochybností. Byl namířen proti osobám, které mají jinou sexuální orientaci, se kterou se narodily, za kterou nijak nemohou,“ řekl na tiskové konferenci elitní prokurátor Daniel Lipšic.

Z dosavadního vyšetřování podle policie nevyplývá, že by se útočník s oběťmi znal. U baru, kde se scházejí lidé jiné než heterosexuální orientace, zastřelil dva muže ve věku 23 a 26 let, 28letou ženu postřelil do nohy.

Použil zbraň s laserovým zaměřováním, kterou měl v legální držbě jeho příbuzný; podle médií je vlastníkem zbraně otec střelce. Policie nepředpokládá, že útočník měl komplice. Podle Lipšice před střelbou čekal u baru asi půl hodiny.

Slovenská policie našla útočníka z centra Bratislavy mrtvého. Před nočním klubem zastřelil dva lidi

Číst článek

Střelec z místa zločinu uprchl do svého bydliště, ze kterého pak odešel. Sebevraždu pravděpodobně spáchal jinou zbraní. Jeho tělo ve čtvrtek ráno našel svědek, který přivolal i policii. Podle policejního viceprezidenta Branka Kišše policie ve spolupráci s civilní tajnou službou SIS zjistila totožnost útočníka tři a půl hodiny po útoku a byla mu na stopě.

Lipšic doplnil, že rodiče střelce neoznámili policii čin svého syna, byť o něm věděli. Syn zanechal doma dopis na rozloučenou a v minulosti trénoval střelbu na střelnici.

Podle slovenských médií útočník před střelbou zveřejnil na sociální síti například manifest proti Židům a komunitě LGBTQ+, ve kterém vyzýval k násilí proti těmto skupinám.

Tweetoval také po útoku. Dříve se fotil nejen u zmíněného baru, ale i u obytného domu, ve kterém bydlí slovenský premiér Eduard Heger. Právě na základě zmíněného manifestu a zkoumání dalších důkazů budou vyšetřovatelé zvažovat změnu právní kvalifikace skutku na teroristický trestný čin.

mfk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme