Tisíce lidí se v Kyjevě zúčastnily pochodu Gay Pride, na bezpečnost dohlížely policejní kordony

Nedělního pochodu členů a přívrženců komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) se v Kyjevě podle organizátorů zúčastnilo na 8000 lidí. Na Gay Pride dohlížela policie a navzdory přítomnosti pravicových radikálů a nepřátelsky naladěných církevních aktivistů se akce podle agentury AFP obešla bez výraznějších incidentů.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

‚Pestrost je krásná‘ nebo ‚Sodomie je cesta do pekla‘. Kyjevem prošli účastníci Gay Pride i jejich odpůrci

Účastníci průvodu pochodovali hlavními ulicemi ukrajinské metropole v extravagantním oblečení a třímali duhové prapory. Jejich defilé lemovaly silné policejní kordony včetně desítek policejních vozů a policistů na koních.

Manifestaci se pokusila narušit asi tisícihlavá skupina pravicových extremistů a členů pravoslavných organizací, kteří skandovali hesla namířená proti gayům a lesbám. Policie oznámila, že zadržela devět lidí.

V Libanonu zadrželi organizátora Beirut Pride. Festival menšin ho donutili zrušit

Číst článek

Homofobie je na Ukrajině stále široce rozšířená. Proevropské vedení, které je u moci od roku 2014, ale prosazuje toleranci a podobné pochody na rozdíl od sousedního Ruska povoluje.

„Vyšli jsme do ulic, abychom ukázali, že je nás hodně a že máme velkou podporu. Protože demokracie a lidská práva nejsou pro většinu Ukrajinců jen prázdná slova,“ citovala agentura AFP jednu z organizátorek nedělní akce.

Diplomaté i vojáci

Na transparentech účastníků Gay Pride byla hesla jako „Pestrost je krásná“, „Lidská práva - šťastná země“ a „Ne násilí - ano právům“. Jejich odpůrci nesli transparenty s nápisy „Sodomie je cesta do pekla“ a „Jste ostuda svých rodičů“.

Loni se při stejné příležitosti v Kyjevě sešlo zhruba 5000 lidí a policie zadržela více než 50 osob, které se pochodu pokusily zabránit.

Letos se akce poprvé zúčastnila asi desítka vojáků, kteří byli viditelně příslušníky komunity LGBT. Přišli i veteráni ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny a podle agentury Reuters také diplomaté ze zastupitelských úřadů západních zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme