Gayové a lesby v Polsku se registrovaného partnerství zatím nedočkají

Polský parlament zamítl debatu o registrovaném partnerství. Gayové a lesby si tak na příslušný zákon budou muset počkat přinejmenším několik let. Homosexuální páry mají v převážně katolickém Polsku menší práva než ve většině zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sejm Polské republiky | Foto: Krzysztof Białoskórski

„Hluboko věřím, že Občanská platforma navrhne po říjnových volbách nové zákony a bude mezi nimi i ten o registrovaném partnerství,“ prohlásila po hlasování premiérka Ewa Kopaczová.

Polští gayové a lesby čekají na registrované partnerství už dlouhá léta marně. Někteří z nich uzavírají alespoň symbolické sňatky nebo partnerství v zemích, které to umožňují, přestože takové svazky polské úřady neuznávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský parlament odmítl debatu o registrovaných partnerstvích pro gaye a lesby. Více zpravodaj ve Varšavě Vít Pohanka

Polsko se však mění a vliv katolické církve a tedy i konzervativních politiků se snižuje. Loni se například starostou města Słupsk stal gay aktivista a politik Robert Biedroň.

Hlavně ve větších městech jsou navíc LGBT (lesby, gayové, bisexuálové a transgender, pozn. red.) komunity činorodé a situace se od dob před deseti až patnácti lety, kdy na demonstraci čelily fyzickým útokům, změnila.

O víkendu se konalo referendum o sňatcích párů stejného pohlaví v Irsku, které je podobně katolicky založené jako Polsko, a Irové homosexuální manželství jednoznačně podpořili. Registrovaná partnerství jsou v Irsku povolena už od roku 2011.

Povolený sňatek / registrované partnerství osob stejného pohlaví | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme