V Gaze zemřeli čtyři Palestinci, podle izraelských médií při předčasném výbuchu nálože

Při explozi na jihu Pásma Gazy byli v sobotu zabiti čtyři Palestinci. Skupina Islámský džihád později oznámila, že šlo o členy jejího ozbrojeného křídla. Izraelský zpravodajský web ynet upřesnil, že muži přišli o život při předčasné explozi nálože nebo rakety, informovala agentura DPA.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo výbuchu v pásmu Gazy (ilustrační foto) | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Palestinská strana nejprve tvrdila, že muži jedoucí ve voze poblíž Rafáhu byli smrtelně zraněni při zásahu izraelským protitankovým granátem.

Palestinský novinář zemřel po zásahu izraelskou střelou. Zraněno je dalších šest reportérů

Číst článek

Izrael to ale dementoval a izraelská armáda zdůraznila, že v dané oblasti neprováděla žádné útoky.

Palestinci pořádají protestní akce u hranice s Izraelem od 30. března. Při pátečních masových demonstracích přišlo o život už 35 Palestinců a stovky jich byly zraněny.

Palestinci chtějí v protestech u hranice pokračovat do poloviny května, tedy do 70. výročí vzniku státu Izrael. Palestinci si toto výročí připomínají jako „nakbu“ - katastrofu.

Po vzniku Izraele 14. května 1948 propukla první izraelsko-arabská válka, při níž bylo zničeno na 400 palestinských vesnic. Z nového státu tehdy uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců. Izraelské vlády odepírají palestinským rodinám právo návratu ze strachu, že by Izrael v důsledku toho nebyl státem, kde Židé tvoří většinu populace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme