Palestinci protestují na hranicích Pásma Gazy. Nepokoje si vyžádaly desítky zraněných a tři oběti

Desetitisíce Palestinců se v sobotu sešly u hranice Pásma Gazy na protestní akci k prvnímu výročí každotýdenních příhraničních protestů. Ty si od loňského března vyžádaly přes 200 mrtvých Palestinců a několik izraelských vojáků. Podle agentury AP izraelští vojáci zastřelili tři mladíky a dalších 64 lidí bylo zraněno.

Gaza (Aktualizováno: 18:40 30. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje na hranicích Izraele a Pásma Gazy. | Zdroj: ČTK

Izraelská armáda uvedla, že se v sobotu u hranice sešlo zhruba 30 tisíc demonstrantů. Někteří z nich podle izraelské armády na vojáky házejí kameny, výbušná zařízení a zapálené pneumatiky.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze ještě před zahájením demonstrace zabili ráno izraelští vojáci jednoho Palestince. Lidé, kteří se v pátek večer sešli na nočním protestu, uvedli, že byl postřelen brzy ráno asi 100 metrů od hranice a krátce na to zemřel. Izraelská armáda agentuře Reuters oznámila, že nemá o incidentu žádné informace.

Druhý Palestinský mladík byl střelen do prsou nedaleko města Chán Júnis na jihu pásma a později zemřel v nemocnici. Třetí oběť, sedmnáctiletý obyvatel města Gazy, byl zastřelen nedaleko svého domu.

Izraelská armáda útočí na Pásmo Gazy, cílem má být Hamás

Číst článek

Palestinští aktivisté oblečení v oranžových vestách se snažili udržet demonstranty co nejdál od hraničního plotu, někteří z nich se přesto dostali až k němu.

Příměří nebo odveta

PU plotu na palestinské straně jsou rozestaveny polní zdravotnické jednotky. Z reproduktorů zaznívají národní písně. U hranice se nachází tým důstojníků egyptských vojenských zpravodajských služeb, kteří pendlují mezi pásmem Gazy a Tel Avivem. Izrael a hnutí Hamás spolu napřímo nekomunikují, zpravodajské služby proto předávají zprávy od jedné strany druhé. Mají také nutit hnutí Hamás, aby přistoupilo na požadavky Izraele.

Protesty na hranicích Pásma Gazy označované jako Pochod návratu začaly loni 30. března v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael. Palestinci demonstrují za návrat na historická území svých předků a za zrušení blokády Pásma Gazy. Tu v roce 2007 zavedly Izrael a Egypt poté, co pásmo ovládlo radikální hnutí Hamás.

Humanitární organizace vyzvala ke zdrženlivosti během sobotních výročních demonstrací v zájmu vyhnutí se dalším obětem na životech.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme