Gaza: Izrael pokračuje v ofenzívě, tisíce lidí prchají z města

Izraelský letecký útok v pásmu Gazy zabil ministra vnitra mezinárodně neuznané vlády palestinského hnutí Hamas. Potvrdila to televize palestinského hnutí, proti kterému vede izraelská armáda už přes tři týdny leteckou i pozemní operaci. Sajíd Sijám byl šéfem třinácti tisíc příslušníků policie Hamasu. Dopoledne izraelské jednotky zaútočily na humanitární základnu OSN v Gaze, kde se ukrývají stovky válečných uprchlíků. Evropský parlament dnes schválil rezoluci, ve které vyzývá Izrael i Hamas k uzavření příměří a k ukončení bojů v pásmu Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř nad Gazou během izraelské vojenské operace | Zdroj: ČTK

Izraelská ofenzíva pokračuje už dvacátý den. Útoky se dnes soustředily do hustě obydlených oblastí města Gaza, odkud utekly tisíce lidí. Izraelci během tří týdnů zabili více než tisíc Palestinců. Mezi oběťmi tvoří podle lékařů až 40 procent civilisté.

Desítky z nich Izraelci zabili v uplynulých týdnech při útocích na školy OSN, kde se ukrývali uprchlíci. Armáda to vždy vysvětlila tak, že z těchto objektů stříleli teroristé. Až za dnešní palbu na objekt OSN se Izrael omluvil.

Došlo k ní v době návštěvy generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna v Jeruzalémě. Útok zranil tři zaměstnance OSN a šéf mezinárodní organizace okamžitě protestoval u izraelského vedení.

Po dopadu granátu zachvátil požár také nemocnici al-Kuds. V té bylo podle organizace Lékaři za lidská práva až 500 Palestinců.

Izrael dosud veřejně uznal jako chybu jediné dva útoky v Gaze. Při těch nezahynuli Palestinci, ale čtyři vojáci, na které omylem stříleli z tanků jejich kolegové.

Boje v pásmu Gazy musejí skončit, vyzývá Evropský parlament

Izraelská ofenzíva v pásmu Gazy musí být okamžitě zastavena. Palestinské hnutí Hamas zase musí přestat s ostřelováním Izraele raketami. Takový postoj ke konfliktu na Blízkém východě zaujal Evropský parlament. Europoslanci deklarovali svou účast obětem, a to jak na palestinské, tak i na izraelské straně.

Europoslanci vyjádřili na návrh socialistické frakce svůj šok nad množstvím civilních obětí izraelské ofenzívy v Gaze. Předseda socialistů Martin Schulz za to Izrael ostře kritizoval.

Budova Evropského parlamentu | Foto: Pavel Novák

"Násilí, které se opět nezastaví ani přes školami a školkami, k tomu nelze jen vyjádřit lítost, to je nutné co nejsilněji odsoudit," uvedl Martin Schulz.

Poslanci vyzvali militantní hnutí Hamas k zastavení raketové palby na jižní Izrael. Židovský stát by měl podle nich ukončit blokádu Gazy.

Parlament je přesvědčen, že Rada Evropské unie, které předsedá Česko, by měla hrát ve snahách o nastolení příměří aktivnější roli. Podle poslanců je dlouhodobě možné jen jedno řešení konfliktu: existence dvou nezávislých států, tedy Izraele a Palestiny.

Přečtěte si také:
Schwarzenberg: Možnosti řešení konfliktu v Gaze se začínají objevovat

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme