Izraelský návrh dohody o příměří je podle Hamásu nekompromisní, nesplňuje palestinské požadavky

Palestinské teroristické hnutí Hamás v úterním ranním prohlášení uvedlo, že izraelský návrh dohody o příměří a propuštění rukojmích, který obdrželo od katarských a egyptských zprostředkovatelů, nesplňuje žádný z požadavků palestinských frakcí. Informovaly o tom světové agentury.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pásmo Gazy (ilustrační foto)

Izraelský návrh dohody o příměří je podle Hamásu nekompromisní, nesplňuje palestinské požadavky (archivní foto) | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Nejnovější návrh dohody Hamás označil za nekompromisní. Zároveň ale ujistil, že si jej prostuduje a předá svou odpověď zprostředkovatelům.

Cíle bombardování vybírá pro Izrael AI. Civilní oběti jsou přípustné, zpravodajci preferují ‚hloupé bomby‘

Číst článek

Válka v Pásmu Gaze trvá již více než šest měsíců. Hamás, který USA a EU považují za teroristickou organizaci, zaútočil 7. října na komunity v jižním Izraeli, kde jeho bojovníci zabili asi 1200 lidí a dalších zhruba 250 unesli.

Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna asi polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. V zajetí je podle agentury Reuters stále 133 rukojmích.

Izraelská ofenziva si podle pondělního sdělení ministerstva zdravotnictví vyžádala životy 33 207 Palestinců. Údaje ale nelze nezávisle ověřit, jelikož palestinské úřady jsou pod kontrolou Hamásu.

V neděli se v Káhiře konalo za zprostředkování Egypta, Kataru a Spojených států další kolo vyjednávání Izraele a Hamásu o možném zastavení bojů a propuštění rukojmích. Projednávaný návrh dohody podle serveru The Times of Israel počítá s dočasným zastavením bojů, propuštěním asi 40 rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy a osvobozením několika stovek Palestinců z izraelských věznic, z nichž někteří byli odsouzeni za smrtelné útoky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme