Pásmo Gazy trýzní nedostatek proudu, nemocné zachraňují generátory. OSN pomohla 2,5 miliony

Gaza trpí vážnou energetickou krizí už čtvrtý měsíc, a že v uplynulém půlroce dokázaly dodávky proudu pokrýt jen čtvrtinu spotřeby. Nemocnice musí spoléhat na generátory, které nejsou určeny k nepřetržitému používání. | Zdroj: Profimedia

OSN poskytla Gaze dva a půl milionu dolarů na humanitární pomoc. Podle listu Jerusalem Post má tato částka pomoci překonat nedostatek vody, elektřiny a pohonných hmot.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze OSN uvolnila poté, co prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás pohrozil, že postupně utne financování Pásma Gazy, pokud Hamás nedovolí Fatahu, aby se do oblasti vrátil. V Pásmu Gazy žijí asi dva miliony Palestinců, kteří jsou podle Jerusalem Post zajatci mocenské hry mezi Fatahem a Hamasem. 

Elektřina jen 4 hodiny denně

Obyvatelé Pásma Gazy trpí zvláště nedostatkem elektrického proudu. Dodávky fungují jen čtyři hodiny denně. Izrael totiž na žádost palestinské samosprávy dodávky elektřiny omezil. Palestinská samospráva také zavedla tvrdou daň na palivo, které je potřeba k pohonu jediné elektrárny v pásmu. V červenci dostala OSN urgentní žádost o 25 milionů dolarů, ale poslala do Gazy zatím jen 30 % z této částky. 

Nové Silicon Valley v pásmu Gazy? Chceme příběh úspěchu, který inspiruje, říká místní vývojář

Číst článek

Koordinátor humanitárních a rozvojových aktivit OSN Robert Piper pro Jerusalem Post uvedl, že humanitární potřeby a práva civilních obyvatel Pásma Gazy, z nichž přes polovinu tvoří děti, zřejmě svět ztratil ze zřetele.

Z peněz OSN by se měl zaplatit pohon generátorů, které pomáhají s provozem zdravotnických a dalších zařízení, a také zdravotnické vybavení, materiál a léky, solární panely nebo dodávky do zemědělství.

Jerusalem Post upozorňuje, že Pásmo Gazy trpí vážnou energetickou krizí už čtvrtý měsíc a že v uplynulém půlroce dokázaly dodávky proudu pokrýt jen čtvrtinu spotřeby. Nemocnice a další zařízení musí skoro 24 hodin denně spoléhat na generátory, které nejsou určeny k nepřetržitému používání. 

Léky docházejí, pacienti trpí

Poslední dodávka nezbytných léků z území Západně od Jordánu přišla v březnu 2017. Kolem čtyřiceti procent léků už ve skladech došlo. Přitom celá řada pacientů naléhavě potřebuje převoz do nemocnic mimo Pásmo Gazy, uvedli zástupci OSN ve zdůvodnění finanční pomoci. Dalších dva a půl milionu dolarů přišlo od několika evropských zemí. 

Miroslav Jenča, poradce generálního tajemníka OSN, mluvil o Pásmu Gazy v Radě bezpečnosti v New Yorku. Vyzval palestinské představitele, aby se snažili dosáhnout dohody, která umožní palestinským úřadům převzít odpovědnost v pásmu, což by byl první krok k vytvoření jednotné, demokraticky zvolené palestinské vlády založené na principech Organizace pro osvobození Palestiny.

Jenča vyzval Hamas, aby zajistil klid a zastavil útoky radikálů proti Izraeli a zajistil bezpečnost na hranici s Egyptem. Izrael podle Jenči musí pokročit s opatřeními, která uvolní blokádu a usnadní rozvoj Pásma Gazy podle rezoluce Rady bezpečnosti číslo 1860. Poradce generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti také vyzval dárcovské země, aby žádost Gazy vyslyšely. 

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme