Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci ke Gaze. Nevyzývá k zastavení bojů

Rada bezpečnosti OSN v pátek po několika odkladech schválila rezoluci ke konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, která vyzývá k větší humanitární pomoci Pásmu Gazy. Neobsahuje ale výzvu k příměří či dočasnému zastavení bojů, informovala agentura AP. Spojené státy a Rusko se zdržely hlasování.

Sledovali jsme online New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN hlasovala o větší humanitární pomoci pro Pásmo Gazy

Rada bezpečnosti OSN hlasovala o větší humanitární pomoci pro Pásmo Gazy | Foto: David Dee Delgado | Zdroj: Reuters

Text rezoluce je výrazně mírnější než původně navrhovaný, který vyzýval k zastavení bojů. V pátek schválený návrh podle televize Al-Džazíra apeluje na válčící strany, aby „vytvořily podmínky pro udržitelné zastavení vzájemných střetů“.

Rezoluci v patnáctičlenné RB OSN podpořilo 13 zemí. Před konečným hlasováním Spojené státy vetovaly ruský pozměňovací návrh vyzývající k okamžitému ukončení války. Navrhovatelem schválené rezoluce byly Spojené arabské emiráty.

Hlasování předcházelo dlouhé vyjednávání, které mělo zajistit podporu ze strany Washingtonu, který se nakonec spolu s Ruskem zdržel hlasování. Konečný text podle agentury Reuters již neoslabuje izraelskou kontrolu nad dodávkami pomoci 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy. Izrael monitoruje dodávky pomoci do Pásma Gazy přes přechod Rafáh s Egyptem a přechod Kerem Šalom, který sám kontroluje.

Izrael otevřel další hraniční přechod s Gazou. Objem humanitární pomoci pro Palestince se zvětší

Číst článek

Zmírnění formulace týkající se výzvy k ukončení bojů rozhněvalo několik členských států RB, včetně Ruska, které má právo veta, a arabských států Organizace islámské spolupráce (OIC). Některé z nich podle nejmenovaných diplomatů citovaných Reuters považují schválení rezoluce za podporu pokračování izraelské vojenské operace.

Schválený text vyzývá k „naléhavému přijetí opatření, které umožní bezpečnou, nerušenou a rozšířenou“ humanitární pomoc Pásmu Gazy a k „vytvoření podmínek pro udržitelné zastavení bojů“. Původní návrh naopak přímo vyzýval k naléhavému ukončení bojů, nikoliv pouze vytvoření podmínek, které to umožní.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja o schváleném textu před hlasováním podle Reuters řekl, že by nakonec izraelské armádě poskytl „naprostou volnost pohybu“ v pokračující ofenzivě v Pásmu Gazy.

Rusko proto předložilo pozměňovací návrh, aby se Rada vrátila k původnímu znění vyzývajícímu k „naléhavému a trvalému zastavení nepřátelských akcí“. Spojené státy tento pozměňovací návrh vetovaly. Pro návrh hlasovalo deset členských států, čtyři se zdržely.

Spojené státy a Izrael se staví proti příměří, protože se domnívají, že by pouze prospělo Hamásu, píše Reuters. Washington naopak podporuje dočasné přerušení bojů za účelem ochrany civilistů a osvobození rukojmích zajatých Hamásem během útoku na Izrael ze 7. října.

ano, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme