Gazprom chce v Petrohradě postavit věž, laická i odborná veřejnost je proti

Ruský plynárenský gigant Gazprom chce v Petrohradě postavit půl kilometru vysokou budovu. V jeho plánu ho nezastavil odpor laické i odborné veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petrohrad | Foto: Martin Dorazín

Gazprom chtěl původně postavit 462metrový kolos na Malé Ochtě. Tam ho ale zastavily námitky a kritika veřejnosti a odborníků. Přesto chce firma věž – symbol bohatství ropného kolosu – postavit někde na břehu finského zálivu.

I tak by ale stavba narušovala panorama města. V Petrohradě platí pravidlo, podle kterého by neměla být žádná budova vyšší než stometrový chrám svatého Izáka v centru města.

Podle statiků to nejsou rozumné nápady, v Petrohradě je totiž zrádné podloží.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavění mrakodrapů v Rusku informoval zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Celé město nechal Petr Veliký postavit v bažinách. Chrám svatého Izáka stojí na tisících dřevěných kůlech, které musely být zaraženy do země tak, aby se stavba nezřítila.

Zatímco se Petrohrad pro stavbu mrakodrapů nehodí, v Moskvě je to naopak. Pro ní jsou typické stalinské mrakodrapy, jako je například budova moskevské státní univerzity, ministerstva zahraničí nebo různé hotely. Skutečné mrakodrapy vyrostly v posledních letech v obchodním centru Moskva city. Nejvyšší měří 338 metrů a má 75 pater.

Gigantické věžáky se staví i v Jekatěrinburgu, kde stojí téměř 200metrová věž Visockij. Vysoké budovy se objevují i v čečenské metropoli Grozném, který byl během rusko-čečenských válek v 90. letech úplně zničen.

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme