Gbagba by měl čekat soud, Ouattaru oficiální jmenování

Francouzské síly zadržely dosavadního prezidenta Pobřeží slonoviny Laurenta Gbagba a předali ho vůdcům povstalců. Ti podporují mezinárodně uznávaného vítěze listopadových prezidentských voleb Alassaneho Outtaru. Jak slíbil velvyslanec této západoafrické země při OSN, Gbagbo má být postaven před soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laurent Gbagbo gestikuloval v předvolební kampani loni na podzim. | Zdroj: Reuters

„Zadržení Gbagba znamená konec bezprostřední krize, která vznikla po listopadových volbách. Stále ale hrozí nebezpečí, že někteří ozbrojenci neuposlechnou výzvy a zbraně nesloží,“ upozorňuje afrikanistka Kateřina Werkman z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. I když boj skončí, neznamená to podle ní úplný konec krize v zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Werkman ve Světě o osmé Rádia Česko

Soupeření obou vůdců o prezidentský post bylo podle Werkman jen poslední epizodou v krizi, která má hluboké kořeny. „Předpokládám, že by mělo dojít k oficiálnímu potvrzení Ouattary ve funkci podle ústavního protokolu,“ dodala.

De facto se Ouattara ujal funkce, popisuje Werkman. Včera večer pronesl projev k národu, ve kterém vyzval k ukončení násilností.

Gbagbo by teď měl jít před soud. Pokud k soudu dojde, půjde o soud ostře sledovaný ze zahraničí. Dosažení spravedlivého procesu by se mělo podařit, myslí si Werkman.

„Vzhledem k tomu, že soud bude velice politicky citlivý – společnost je hluboce rozdělena – je nutno se zasadit o to, aby ta část obyvatelstva, která Gbagba volila jako prezidenta, nezačala vnímat Gbagba jako mučedníka,“ podotýká Werkman.

Podle ní je také třeba, aby Ouattara vyslal vzkaz ke Gbagbovým stoupencům, že všem bude měřit stejným metrem, že je prezidentem celého národa. Musí se proto vyšetřit i ozbrojené útoky Ouattarových stoupenců.

Povolební násilí si v zemi vyžádalo více než tisíc životů. Přes milion obyvatel muselo opustit své domovy.

Jaromír Marek, Tomáš Pavlíček, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme