Pobodaný gdaňský primátor je po operaci a bojuje o život. Adamowicz má vážně poraněné srdce

Zranění, která utrpěl v neděli večer primátor polského Gdaňsku Pawel Adamowicz na charitativní akci, jsou velmi vážná. Novinářům to podle deníku Gazeta Wyborcza potvrdil jeden z lékařů, kteří po dobu pěti hodin místního politika operovali. Adamowicz utrpěl vážná poranění srdce.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta polského Gdaňsku Pawla Adamowicze na charitativní akci | Foto: Bartosz Banka | Zdroj: Reuters

„Pacient žije. Klíčové budou nejbližší hodiny,“ řekl novinářům lékař Tomasz Stefaniak. Při operaci bylo třeba provést transfuzi krve. Spotřebováno bylo 41 krevních jednotek. Adamowicz utržil rány v oblasti srdce a také v břišní dutině.

Podezřelým z útoku je 27letý Stefan W., který podle informací polského listu na politika zaútočil 15centimetrovým vojenským nožem. Po násilném činu byl zadržen a v pondělí by si měl vyslechnout obvinění z pokusu o vraždu, uvedla Gazeta Wyborcza.

Námluvy Salviniho s Kaczyńským. Jejich spojenectví překáží vztah ke Kremlu, cíl ale mají podobný

Číst článek

Pacient musel být podle neoficiálních informací během operace resuscitován, stejně jako předtím ještě na místě činu.

Dobročinná akce

Třiapadesátiletý primátor hovořil na pódiu při tradiční polské dobročinné akci, když na scénu v neděli okolo 20.00 vběhl muž, který jej pobodal. Útočník poté podle svědků a natočených záběrů cosi vykřikoval a pohyboval se po pódiu. „Haló! Haló! Jmenuju se Stefan, seděl jsem nevinně ve vězení, seděl jsem nevinně ve vězení. Občanská platforma mě mučila, právě proto dnes zemřel Adamowicz,“ křičel muž do mikrofonu z pódia. Adamowicz byl dříve členem této strany.

Útok na gdaňského primátora ihned odsoudili zástupci vlády včetně premiéra Mateusze Morawieckého a prezidenta Andrzeje Dudy, ale také bývalý polský premiér a nynější předseda Evropské rady Donald Tusk.

Také ministr vnitra Brudziński útok odsoudil. A napadení na sociální síti Twitter rovněž komentoval i polský premiér Mateusz Morawiecki: „Útok na život primátora Adamowicze je hodný největšího odsouzení. Pověřil jsem ministra vnitra, aby mi předával aktuální informace o situaci. V myslích a modlitbách jsme teď s primátorem Adamowiczem.“

Adamowicz je primátorem Gdaňsku od roku 1998, už pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita, který v přístavním městě vznikl. Je považován za liberála, podporuje například boj za práva sexuálních menšin a loni se zastal i místní židovské komunity poté, co na gdaňskou synagogu zaútočili vandalové.

Na pondělí jsou plánována shromáždění proti násilí v několika polských městech, mimo jiné v Gdaňsku, Toruni, Krakově, Katovicích nebo Štětíně.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme