OBRAZEM: Památku zavražděného gdaňského primátora uctili lidé po celém Polsku

V Gdaňsku se sešly v pondělí večer tisíce lidí, zaplnily centrum města. S projevem vystoupil i předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk. Podobná shromáždění se konala i v mnoha dalších městech po celém Polsku.

Gdaňsk/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé měli vlajky Gdaňsku, Polska a EU s černými stužkami, spousta z nich také zapalovala svíčky. Setkání zakončila polská hymna.

Shromáždění se konala i v hlavním městě. Ve Varšavě se sešly tisíce lidí u Paláce kultury a vědy v centru města s heslem Stop nenávisti. Odtud se pak lidé vydali k budově galerie Zachęta – k symbolickému místu, kde byl v roce 1922 při atentátu zabit prezident Gabriel Narutowicz. V pochodu šli i zástupci mnoha politických stran.

Pobodaný gdaňský primátor Adamowicz zemřel, podlehl zraněním po atentátu

Číst článek

Město, stejně jako Gdaňsk, vyhlásilo třídenní smutek. Státní smutek pak na den Adamowiczova pohřbu vyhlásí prezident Andrzej Duda.

Nedělní atentát

Třiapadesátiletý Paweł Adamowicz byl primátorem téměř půlmilionového Gdaňsku od roku 1998. Dříve byl, jak sám uvedl, velmi konzervativní, v roce 2017 už ale šel v čele gdaňského Průvodu rovnosti LGBTI. Opakovaně říkal, že jako katolík podporuje kosmopolitní Gdaňsk.

Primátor v pondělí podlehl vážným zraněním, která mu v neděli způsobil útočník během charitativního večera v centru města. Atentátník zasáhl Adamowicze několikrát patnácticentimetrovým nožem do oblasti srdce a břicha poté, co vtrhl na pódium. Primátora na místě půl hodiny oživovali, pak podstoupil několikahodinovou operaci.

dbr, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme