Loupil kvůli penězům na taxi a kasino. Kdo je Stefan W., který zavraždil primátora polského Gdaňsku?

V neděli večer vtrhnul na scénu charitativního koncertu a nejméně dvakrát bodl do oblasti srdce gdaňského primátora Pawła Adamowicze. Pak po pódiu vítězoslavně chodil a křičel, že byl neprávem vězněný a že ho někdejší vládnoucí politická strana Občanská strana mučila. Kdo je atentátník, který svým brutálním činem šokoval celé Polsko?

Tento článek je více než rok starý.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník krátce poté, co v neděli večer pobodal gdaňského primátora Pawła Adamowicze

Útočník krátce poté, co v neděli večer pobodal gdaňského primátora Pawła Adamowicze | Foto: KFP/Anna Rezulak | Zdroj: Reuters

Podle profilu sestaveného polskými médii jde o sedmadvacetiletého Stefana W. z Gdaňsku, ostatně své jméno muž vykřikoval do mikrofonu během dlouhé chvíle po útoku. Až poté ho zpacifikovala ochranka.

Předtím, oblečený v džínech, černé bundě a čepici, vtrhl na scénu a patnácticentimetrovým vojenským nožem zasadil primátorovi několik ran. Z vězení vyšel přitom Stefan W. podle Polské tiskové agentury teprve loni v prosinci.

Čtyři ozbrojené loupeže

Trest pět a půl roku dostal za ozbrojené loupeže poboček bank v Gdaňsku v roce 2013.

Jen během jednoho měsíce, na přelomu května a června 2013, přepadl gdaňský útočník maskovaný slunečními brýlemi čtyři banky. Získal tak v přepočtu od 12 do zhruba 40 tisíc korun.

S těmi vyžil jen krátce, utratil je, jak sám říkal, za „jízdy taxíkem, v kasinu a za jídlo“. Vyrazil si také na výlet z Gdaňsku do Varšavy, kde se ubytoval v luxusním hotelu a pak odletěl na několikadenní výlet na Kanárské ostrovy. Fotka z dovolené teď začala kroužit po sociálních sítích.

null

null

Loupežemi si tak vydělával na živobytí, nikde totiž nepracoval – do té doby žil z dědictví po otci a z podpory od příbuzných. Při přepadení použil v jednom případě plynovou zbraň, v dalších třech pak výstražnou pistoli na oslepující náboje. Při jedné loupeži vystřelil do stropu.

Podle médií si potrpěl na zlaté hodinky a zajímal se o bojové sporty a kulturistiku. Ve vězení se věnoval posilování. Podle informací televize TVN24 byl ve věznici pod dohledem psychiatrů a často izolovaný od ostatních a podle deníku Gazeta Wyborcza se léčil na psychiatrii už v dětství.

Pobodaný gdaňský primátor je po operaci a bojuje o život. Adamowicz má vážně poraněné srdce

Číst článek

Motiv zatím není znám

Od nedělního večer je muž ve vazbě. Policie jeho jméno zatím nepotvrdila, sdělila ale, že má kriminální minulost. O jeho motivech se hojně spekuluje, policie ani prokuratura se k nim dosud nevyjádřily.

„Prokuratura se chystá muže obvinit z pokusu o zabití a pravděpodobně bude pod dohledem psychiatrů,“ informoval v pondělí po poledni na tiskové konferenci zástupce generálního prokurátora Krzysztof Sierak. Podle něj existují pochybnosti o příčetnosti pachatele.

Státní zástupci už vyslechli dvacet svědků, zajistili nahrávky, telefony i počítače a čekají na výsledky krevních testů na přítomnost alkoholu či omamných a psychotropních látek. Prověřovat se bude i zabezpečení celé akce.

Gdaňsk daroval

Primátora Adamowicze na místě útoku půl hodiny oživovali, poté ho dlouhé hodiny operovali v gdaňské nemocnici. Politik v pondělí zraněním podlehl.

Během operace lékaři použili na 41 jednotek krve a obyvatele města vyzvali, aby šli další krev darovat. A Gdaňsk poslechl – lidé stáli ráno v transfúzních stanicích fronty, což dokazuje i snímek Radia Gdaňsk.

Nasz reporter odwiedził stację krwiodawstwa w Gdańsku. Widok, który nie wymaga komentarza...

08:24 – 14. 01. 2019

66 208

Polsko se bezpochyby nevyhne smutné i vyhrocené debatě o bezpečnosti akcí, politiků i důvodech celého činu, které podle některých mohou spočívat ve vysoké politické polarizaci země.

Podobnou diskusi vedla země po střelbě v roce 2010 v Lodži, kdy útočník v kanceláři tehdejší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) zastřelil jejího zaměstnance a dalšího postřelil. Za politicky motivovaný čin dostal doživotí.

Primátor Gdaňsku Paweł Adamowicz krátce před útokem | Foto: Agencja Gazeta/Bartosz Banka | Zdroj: Reuters

Primátor opozice

Sám Adamowicz byl dlouhé roky spjatý s dnešní nejsilnější opoziční stranou Občanská platforma. V té po nařčeních ze zatajení informací v majetkovém přiznání přerušil v roce 2015 členství. Primátorské křeslo, ve kterém seděl už 20 let, obhájil na podzim 2018 jako nestranický kandidát – přesto se jasně vymezoval proti dnešní vládě PiS.

V zemi se zároveň začalo mluvit o nedostatečných bezpečnostních opatřeních. Polská policie uvedla, že nedělní charitativní koncert nebyl nahlášen jako masová akce (což kvůli zpřísněnému zákonu usnadnilo její organizaci). „Pokud by se tak stalo, opatření by byla přísnější,“ uvedla policie.

Zmocněnec agentury Tajfun, která akci zajišťovala, jakékoli pochybení odmítá. „Ochranka stojící teoreticky nejblíž, tedy u scény, byla otočená směrem k veřejnosti, protože tam bylo největší riziko eventuálního nebezpečí. Ale bohužel se stalo něco jiného, nebezpečí přišlo z jiné strany,“ řekl médiím Łukasz Isenko.

(Ne)vítaná charita

Podobné charitativní večery se konaly v neděli ve vícero velkých polských městech, slavnostně se tak završilo sbírání peněz pro nadaci Velký orchestr vánoční pomoci, který dlouhá léta pomáhá s nákupem zdravotnických zařízení. Od roku 1993 nadace vybrala už v přepočtu 4,6 miliardy korun.

Trnem v oku je vládnoucím konzervatistům, jim spřízněným médiím i části katolické církve ale volnomyšlenkářský ředitel WOŚP Jurek Owsiak. Například provládní veřejnoprávní Polská televize akci celostátního významu delší dobu upozaďuje.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme