Dulkiewiczová vyhrála v Gdaňsku s 82 procenty, chce pokračovat v politice zavražděného primátora

Ve volbách v Gdaňsku vyhrála s velkým náskokem favoritka. Zavražděného primátora Pawła Adamowicze tak ve funkci nahradí Aleksandra Dulkiewiczová, která v nedělních přímých volbách získala 82,22 procenta hlasů. Výsledky v pondělí dopoledne oznámila městská volební komise. Hlavní polské politické strany se s ohledem na pietu voleb nezúčastnily.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandra Dulkiewiczová ve volební místnosti | Foto: Agencja Gazeta/Bartosz Banka | Zdroj: Reuters

„Myslím, že obyvatelé Gdaňsku zvládli zkoušku a za to všechno jim velice děkuji. (…) Věřím tomu, že v posledních sedmi týdnech složili zkoušku nejen z lidskosti, ale také z občanství, a že společně budeme měnit Gdaňsk na ještě lepší místo k životu,“ řekla v pondělí ráno Aleksandra Dulkiewiczová ještě před vyhlášením oficiálních výsledků.

Aleksandra Dulkiewicz dla @Radio ZET NEWS o wynoszącej ponad 48% frekwencji: „Myślę że to bardzo dobry wynik, tym bardziej że w wyborach nietypowych, szczególnych, których nikt się nie spodziewał. Gdańszczanie zdali egzamin i za to wszystko bardzo dziękuję”

07:34 – 04. 03. 2019

3 35

Odhady po uzavření volebních místností v neděli předpokládaly výhru Dulkiewiczové s 84 procenty, podobné číslo pak v pondělí potvrdily úřady. K volbám přišla téměř polovina oprávněných voličů.

Protikandidáti Dulkiewiczové Grzegorz Braun a Marek Skiba získali 11,86, respektive 5,92 procent.

Już oficjalnie frekwencja w wyborach Prezydenta @Miasto Gdańsk 48,67%. Aleksandra Dulkiewicz 82,22 %, Grzegorz Braun 11,86 %, Marek Skiba 5,92 %. Głosowało 170 028 gdańszczanek i gdańszczan ♥️

10:17 – 04. 03. 2019

193 1175

Dulkiewiczová teď z pozice náměstkyně slouží jako zastupující primátorka a v minulosti vedla volební štáb Pawła Adamowicze. Dlouholetého primátora v lednu na charitativní akci zavraždil sedmadvacetiletý Stefan W.

Nová primátorka chce jít programově i stylem v Adamowiczových stopách. „Naše město si zaslouží pokračování programu a myšlenek Pawła Adamowicze, blahé paměti. Ty volby ale nejsou jen formalitou. Všichni se musíme přihlásit k odpovědnosti za budoucnost našeho města,“ řekla nedávno Dulkiewiczová.

Novou primátorku, kterou premiér Mateusz Moraiwecki po smrti Adamowicze pověřil řízením města, podporovala i největší polská opoziční strana Občanská platforma. K jejímu zvolení vyzval i předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk nebo liberální politik a předseda nové politické strany Jaro Robert Biedroń.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme