Dulkiewiczová vyhrála v Gdaňsku s 82 procenty, chce pokračovat v politice zavražděného primátora

Ve volbách v Gdaňsku vyhrála s velkým náskokem favoritka. Zavražděného primátora Pawła Adamowicze tak ve funkci nahradí Aleksandra Dulkiewiczová, která v nedělních přímých volbách získala 82,22 procenta hlasů. Výsledky v pondělí dopoledne oznámila městská volební komise. Hlavní polské politické strany se s ohledem na pietu voleb nezúčastnily.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandra Dulkiewiczová ve volební místnosti | Foto: Agencja Gazeta/Bartosz Banka | Zdroj: Reuters

„Myslím, že obyvatelé Gdaňsku zvládli zkoušku a za to všechno jim velice děkuji. (…) Věřím tomu, že v posledních sedmi týdnech složili zkoušku nejen z lidskosti, ale také z občanství, a že společně budeme měnit Gdaňsk na ještě lepší místo k životu,“ řekla v pondělí ráno Aleksandra Dulkiewiczová ještě před vyhlášením oficiálních výsledků.

Aleksandra Dulkiewicz dla @Radio ZET NEWS o wynoszącej ponad 48% frekwencji: „Myślę że to bardzo dobry wynik, tym bardziej że w wyborach nietypowych, szczególnych, których nikt się nie spodziewał. Gdańszczanie zdali egzamin i za to wszystko bardzo dziękuję”

07:34 – 04. 03. 2019

3 34

Odhady po uzavření volebních místností v neděli předpokládaly výhru Dulkiewiczové s 84 procenty, podobné číslo pak v pondělí potvrdily úřady. K volbám přišla téměř polovina oprávněných voličů.

Protikandidáti Dulkiewiczové Grzegorz Braun a Marek Skiba získali 11,86, respektive 5,92 procent.

Już oficjalnie frekwencja w wyborach Prezydenta @Miasto Gdańsk 48,67%. Aleksandra Dulkiewicz 82,22 %, Grzegorz Braun 11,86 %, Marek Skiba 5,92 %. Głosowało 170 028 gdańszczanek i gdańszczan ♥️

10:17 – 04. 03. 2019

191 1148

Dulkiewiczová teď z pozice náměstkyně slouží jako zastupující primátorka a v minulosti vedla volební štáb Pawła Adamowicze. Dlouholetého primátora v lednu na charitativní akci zavraždil sedmadvacetiletý Stefan W.

Nová primátorka chce jít programově i stylem v Adamowiczových stopách. „Naše město si zaslouží pokračování programu a myšlenek Pawła Adamowicze, blahé paměti. Ty volby ale nejsou jen formalitou. Všichni se musíme přihlásit k odpovědnosti za budoucnost našeho města,“ řekla nedávno Dulkiewiczová.

Novou primátorku, kterou premiér Mateusz Moraiwecki po smrti Adamowicze pověřil řízením města, podporovala i největší polská opoziční strana Občanská platforma. K jejímu zvolení vyzval i předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk nebo liberální politik a předseda nové politické strany Jaro Robert Biedroń.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme